Ultimate magazine theme for WordPress.

Zayıflamanın ABECE’si

0 387

Şişmanlık, çağımızın en büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak toplum zayıflama üzerine oldukça kafa yormakta. Bazıları zayıflamak uğruna büyük paralar dökmekte ve uzmanlardan yardım almakta iken, birçok insan ise bu güce sahip değil. Ancak herkesin ortak noktası, kolay ve hızlı bir şekilde kilo vermek. Oysaki kolay ve hızlı kilo kaybı aslında son derece tehlikeli ve yanlış bir uygulama. Aslında bu konuda yapılan araştırmalar sağlıklı kilo vermeyi iki ana başlıkla açıklamakta.

Sağlıklı Beslenme

Öncelikle insanların dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmesi ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmesi gerekli. Tüm uzmanlar zayıflamanın ana koşulunun bu olduğu konusunda hemfikir. Buradaki sağlıklı beslenmeden kasıt bir diyetten ziyade, insanların gündelik yaşamlarında ihtiyaç duydukları enerjiyi karşılayacak besin maddelerini, ihtiyaçları kadar tüketmeleri aslında. O nedenle de bunu “az yemek” ya da “diyet yapmak” şeklinde algılamamak lazım. Günümüzde yoğun çalışma hayatı ve tam olarak sağlıklı besine ulaşma konusunda yaşanan sıkıntılar, özellikle de büyük şehirlerde bunu başarmayı oldukça zorlaştırsa da, bunu başarmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolu yok. Özellikle düzenli sıvı tüketimi bu konuda çok önemli. Başta su olmak üzere, insanların sağlıklı sıvı gıdaları bol miktarda tüketmesi gerekmekte. Ayrıca hazır gıdalar yerine bolca sebze ve meyve tüketmek de çok önemli. Uzmanların hemfikir olduğu diğer bir konu ise sık ve az yemek. Örneğin günde iki öğün yerine 5-6 öğün yemek, sağlıklı kilo vermeye oldukça yardımcı olmakta. Uzak durulması ya da azaltılması gereken gıdalar ise şeker, beyaz un ve kızartma gibi bol yağlı gıdalar olarak belirtilmekte.

Düzenli Spor

Sağlıklı beslenmenin diğer koşulu ise düzenli olarak hareket/spor olarak belirtiliyor. Uzmanlar, düzenli ve sağlık beslenmenin öncelikli olarak önemli olduğunu belirtseler de bunun spor olmadan, tek başına çok da etkili olmayacağını dile getiriyorlar. Bu yolla sonuç alınsa bile, ya kısıtlı ya da geçici olacağı kanısında olan uzmanlar, zayıflamak isteyen bireylerin, günlük olarak spor yapmaları gerektiği düşüncesindeler. Yapılan çalışmalar ve zayıflayan insanların tecrübeleri de bu düşünceleri doğrular nitelikte. Burada da dikkat edilmesi gereken nokta, insanların spor yaparken sağlık durumlarını da göz önünde bulundurmaları ve vücutlarına çok fazla yüklenmemeleri. Yoksa sağlıklı olmak isterken, sağlığınızdan olmanız işten bile değil.

Kısacası, zayıflamak isteyenlere tavsiyemiz sağlıklı beslenmeleri ve düzenli spor yapmaları. Aksi takdirde hızlı kilo verme uğruna sağlığınızı kaybedebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.