Ultimate magazine theme for WordPress.

Yumurtlama Dönemi Hesaplaması Nasıl Olur?

0 154

Hamile kalmak istiyorsanız öncelikle yumurtlama döneminizin ne zaman olduğu konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yumurtlama dönemi hesaplamak oldukça basittir. Günümüzde yumurtlama günleri hesaplayan ve bu günlerde bildirim gönderen pek çok aplikasyon da bulunmaktadır.

Ne zaman cinsel ilişkiye girdiğinizde gebe kalabilirsiniz?

Hamile kalabilmek için yumurtlama olması şarttır. Sperm ile yumurtanın buluşması yalnızca 24 saat içerisinde gerçekleşmektedir. Sağlıklı bir spermin canlı kalma süresi ise kimi bilgilere göre 48 saat, kimi bilgilere göre ise 72 saattir. Bu göz önüne alındığında yumurtlama olmadan birkaç gün öncesinde cinsel ilişkiye girilmelidir. Yumurta ise 24 saat canlı kalmaktadır. Bu nedenle yumurtlama olduktan sonra ertesi gün de cinsel ilişkiye girmek hamile kalmayı kolaylaştırabilir.

Yumurtlama dönemi hakkında merak edilenler

Yumurtlama dönemi hamile kalma olasılığın en yüksek olduğu dönemdir. Yumurtlama günlerini hesaplayabilmek için öncelikle adet sürecinizi iyi takip etmeniz gerekmektedir. Kimi kadınların adet düzeni 21 günde bir iken kimi kadınların 35 günde birdir. Bu rakamlardan az ya da çok olması adet düzensizliği olarak adlandırılmaktadır.

Ovülasyon günü hesabı

Yumurtlama yani ovülasyon günü genel olarak adetin 11. Ve 16. Günlerine denk gelmektedir. Bunu hesaplamanın en güzel yöntemi ise, adet olma sıklığınızdan 14 rakamını çıkarmaktır. 24 günde bir adet olan bir kadının ovülasyon günü genel olarak 10. Güne denk gelmektedir. Cinsel ilişkiye hesapladığınız günden 2 gün önce girmeye başlamanız daha sağlıklı olacaktır. Bazı doktorlar sperm kalitesi için gün aşırı ilişkiyi savunmaktadır.

Yumurtlama günlerini hesaplamak doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilir mi?

Yumurtlama günlerini kişinin kendi takip etmesi her ne kadar genel olarak doğru sonuçlar verse de kimi kadınlar için geçerli değildir. Bu nedenle doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması doğru değildir. Bir kadın bazı aylar hiç yumurtlamazken bazı aylar birden fazla yumurtlayabilir. Bu nedenle yumurtlama gününüzü tespit etmiş bile olsanız bu yöntemi doğum kontrol yöntemi olarak kullanmamalısınız.

Yumurtlama günü hesaplayarak hamile kalabilir miyim?

Yumurtlama günleri genel olarak hamile kalmanın en elverişli günleridir. Bu nedenle bu günlerde ilişkiye girmeniz hamile kalma olasılığınızı arttırsa da yüzde 100 hamile kalma garantisi vermemektedir. Uzun süre korunmamanıza rağmen hamile kalamıyorsanız bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.