Ultimate magazine theme for WordPress.

Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

0 355

Diş ağrısı en şiddetli ve can sıkıcı ağrılardan bir tanesidir. Özellikle halk arasında akıl dişi veya yirmilik diş olarak da bilinen yirmilik diş ağrısı şiddeti diğer dişlere nazaran daha fazladır. Bunlar büyük azı dişler olup çenenin iki tarafında sonunda bulunurlar. Genellikle bu dişlerin gelişimlerini tamamlama süreçleri 20-23 yaş aralığıdır. Gömülü kalma olasılığı yüksek olan yirmilik dişlerin, tamamen çıkması ya da gömülü kalması dişin kök anatomisine, duruşuna, pozisyonuna ve dişin çıktığı bölgenin kemik yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bazen diş ağrısının beraberinde ağızda kötü bir tat hissedilebilir bu durumun önüne geçebilmek için tuzlu su ile gargara yapılabilir ya da ağrı kesici kullanılabilir. Yirmi yaş dişlerinin belirtileri kişiden kişiye değişebilmekle birlikte sıklıkla ağrıya, çene çevresinde şişliğe, baş ağrısına, ağız kokusuna, diş eti kanamasına neden olabilir.

Yirmilik Diş Ağrısı Sırasında Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Gömülü yirmilik diş çıkmaya başladığı zaman kulak bölgesine, çene altına, şakaklara ve boyuna doğru ağrı verebilir. Bazen bölgelerdeki lenf bezlerinde de hassasiyet ve ağrı oluşabilmektedir. Bu durum ortaya çıktığında hasta mutlaka bir hekime görünmelidir. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla giderilebilen bu ağrı hekimin uygun gördüğü süre zarfında durumun ciddiyetine bağlı bir yöntem tedavi edilebilmektedir. Bazen, tamamen veya yarı gömülü kalan yirmilik yaş dişleri probleme neden olabilir. Çekimi gerektiği durumlarda yaşın önemi oldukça fazladır. Genç yaşlarda çene kemiğinin daha esnek olması, dişlerin çıkarılmasını kolaylaştırmakta ve iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Yaş ilerledikçe sağlık sorunlarının da artmasıyla diş çekim işlemleri zorlaşmakta, cerrahi müdahaleler sinir yaralanması ve kök kırılması olasılıkları artabilmektedir. Genellikle ağrıların birçoğu antibiyotiklerle veya ağız gargaraları ile tedavi edilebilmektedir. Yirmilik diş çekimi başka bir tedavi seçeneği mümkün olmadığında gerçekleştirilebilir.

Yirmilik Diş Çekimi SonrasıAğrı Ne Kadar Sürer?

Gömülü dişin, enfeksiyonu, ağızdaki diğer dişlerde çapraşıklık meydana getirmesi, diğer dişlere baskı yapıp o bölgede basınç ağrısı oluşturması, yanındaki dişi çürütmesi gibi hallerde çekilen yirmilik dişin tedavisi bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulmasıyla yapılmaktadır. Gömülü diş operasyonlarında bölgenin anatomisi iyi gözlemlenip, uygun anestezi uygulandığında işlem esnasında ağrı hissedilmemektedir.

Çekim sonrasında ise bölgeye dikiş atılmaktadır. Dikişler 7-10 gün arasında alınmakta, hekim gerekli gördüğü hallerde yirmilik diş çekimi sonrası ağrı kesici veya antibiyotik reçete edebilir. İlaçlar düzenli kullanılmalı ve ağız hijyenine dikkat edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.