Ultimate magazine theme for WordPress.

Yaşlılarda Refleksoloji Nedir?

0 184

Yaşlılıkta Refleksolojinin Önemi

Halk arasında ayak masajı olarak bilinen refleksoloji stres, kaygı ve huzursuzluğun getirdiği enerji düşüklüğü sorunlarını bütünüyle ortadan kaldırmak adına uygulanan tıbbi masaj terapileri olma özelliği göstermektedir. Yaşlılıkta özellikle kişilerin stres, sinirlenme ve de sürekli bunalım sorunlarıyla karşı karşıya kalmasının sonucu olarak terapi yöntemi olarak bilinmektedir.

Refleksolojinin Tarihi

Çin’de günümüzden 5000 yıl öncesinde uygulanan akupunktur yöntemiyle yaşıt olan refleksoloji sadece Çin’de değil Mısır’da da uzun süre uygulanmıştır. Üstelik bunların uygulandığını gösteren elimizde çivi yazıtlarından elde edilmiş kitabeler bunları doğrular. Bu denli köklü bir geçmişi bulunan refleksoloji nedir konusunda her açıdan özellikle yaşlılıkta son derece önemli bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşlılıkta Refleksoloji Tedavisi

Tıbbi terapi yöntemi olarak uygulanan refleksoloji özellikle ileri yaş gruplarına uygulanmaktadır.

Sinir sistemlerimizin büyük bir bölümü ayak tabanlarımızda yer almaktadır. Bu yüzden ayak parmaklarının arasına, ayak tabanına hafif ve etkileyici masajlarla vücuttaki kan dolaşımının sağlanması amaçlanmakta ve yine birikmiş toksinlerin de vücuttan dışarı atılması gerekmektedir.

Bu yüzden yaşlılarda refleksoloji tedavisinin her yönden son derece önem teşkil eden yönleri vardır.

Yararları

  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Enerji akışını güçlendirir ve kişinin hayat dolu olmasını sağlar.
  • Kişiyi daima zinde tutar ve mutlu kılar.
  • Sinir sisteminin ve vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Kimlere Uygulanmaz?

Elbette refleksoloji tedavisi öyle herkese uygulanmaz. Bazı kişilere hekimler uygulanmasını kesinlikle önermez. Bu gruptakiler;

  • Kan pıhtılaşması olan bireylerde,
  • Diyabet (şeker) hastalarında,
  • Hamileliğin ilk aylarında halk arasında ayak masajı olarak bilinen tıbbi terapi yöntemi uygulanmamaktadır. İşte bu kriterler esas alındığı zaman refleksoloji yöntemiyle sizlerin de şehir yorgunluğu, sürekli koşuşturma ve gerilen sinirler derken kendinize her yönden dikkat etmeniz gerekmektedir.

Refleksoloji 30 – 45 dakika süreleri boyunca sizlere masaj uygulamasının sunulması anlamına gelmektedir. Her yönden kişisel gelişiminizin sağlanması ve tüm yönleriyle psikolojik rahatlama sağlaması bakımından kesinlikle uygulanabilmektedir. Tüm bu nitelikleri açısından düşünüldüğü zaman her yönüyle günümüzde alternatif tıp yöntemlerinden birisi olarak uzman terapistler tarafından uygulanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.