Ultimate magazine theme for WordPress.

Vertigo Nedir? Tedavisi Varmı?

0 408

Etrafınızdaki herşeyin döndüğünü ve ayağınızın altındaki yerin kaydığını hissettiğiniz anlarda yaşadığınız panikle sağlık kuruluşlarına koşabilirsiniz. Bu yoğun baş dönmesi hayatın her aşamasında hemen hemen herkesin yaşayabileceği durumlar arasındadır. Altta yatan herhangi başka ve önemli bir sebep yoksa birkaç günlük ilaç tedavisi ve dinlenme ile geçebilir. Çünkü yoğun stres, soğuk algınlığı ve psikolojik sıkıntılar da baş dönmesine neden olabilir. Ancak kronik olarak ara ara tekrarlanan baş dönmesi olan vertigo tanı ve tedavisi çok daha özel bir sağlık sorununa işaret eder.

Vertigo hakkında bilinmeyenler 

Vertigonun kelime anlamı zaten baş dönmesi demektir. Ancak bu kavram aynı zamanda başlı başına bir hastalık olarak da bilinmektedir. Klasik bir baş dönmesi ile benzer etkileri olmasına rağmen daha yoğun bir sersemlik hissi veren vertigonun mevsimlere göre görülme sıklığı da değişmektedir. Zira soğuk ve kapalı havalarda gün ışığının azaldığı anlarda bu sıkıntının yaşanması daha olasıdır.

Vertigonun nedenleri 

Vertigo nedir vertigo genelde iç kulak ve sinir sistemi ile ilgili bir sorun olarak bilinen bir rahatsızlıktır. İç kulak kaynaklı baş dönmelerinde kulaklarda dolgunluk hissi ve işitme kaybı gibi durumlar da bu sıkıntıya eşlik edebilir. Ayrıca rahatsız edici kulak çınlaması yaşanması da muhtemeldir.

Mide bulantısına eşlik eden kusma varsa dikkat 

Baş dönmesi beraberinde mide bulantısı ve kusma gibi sorunları da beraberinde getirir. Bu durumlar akla başka rahatsızlıkları hatta hamileliği de getireceği için genelde vertigo rahatsızlığı gözden kaçabilir.

Mevsimsel risklere hazırlanmak 

Korkunç bir dengesizlik hissi olarak bazen birkaç gün sürebilen vertigo tedavisi ilaçla yapılabilen ve böyleyece semptomları azaltılabilen bir rahatsızlıktır. Eğer ilaç tedavisi yeterli gelmiyorsa çözüm olarak doktorunuz ameliyat önerebilir.

Tedavi şansınızı arttırın

Genelde biraz dikkat ve dinlenme ile geçebilen vertigoya ne iyi gelir sorusuna öncelikle riski arttıran faktörlerden uzak durmak gerektiği ile ilgili bir cevap verebiliriz. Zira madde kullanımı, yorgunluk, açlık, susuzluk ve tuzlu yiyecekler vertigo yaşanma riskini arttıracaktır. Ayrıca gerekli olmadığı durumlarda araç yolculuğunu ertelemek de gerekecektir. Bu iyileşme sürecinde bol sıvı alınması tavsiye ediliyor. İç kulak dengesini sağlama amacıyla doktorunuzun uygulamayabileceği manevra da durumu düzeltme adına yapılacaklar arasındadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.