Ultimate magazine theme for WordPress.

Tik Ağacı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

0 433

Doğal rengi sarı, zamanla havada kendiliğinden koyulaşan bir sıcak iklim ağacı. Anavatanı başta Myanmar Hindistan, Malezya ve Endenozya olan tik ağacı güney ve güneydoğu Asya’ya özgü bir ağaçtır.Tik ağacı, sıcak iklimlerde yetişen doğal rengi altın parlaklığında, sarı olan bir türdür. Zamanla rengi koyulaşır.

Nerelerde Yetişir

Güneydoğu Asya’ya has bir ağaç olsa da anavatanı Hindistan, Endonezya, Malezya’dır.Afrika gibi çevre ülkelerde de yetiştiriciliği yapılır. Kerestesi kaplamalarda kullanıldığından ticari bir ağaçtır. Sert ve sağlam yapısı nedeniyle yatlarda, gemilerde kullanılır. Ve yetişme alanından dolayı nadir bulunan bir cinstir. Bir orman ağacı olan tik, 40 metreye kadar boylanır. Dalları kahverengiye yakın bir kırmızıdır. Yaprakları 15-45 cm uzunluğunda, 8-25 cm genişliğinde olur ve zamanı gelince dökülür. Haziran-temmuz aylarında geniş salkımlı, hoş kokulu çiçekleri olur. Tik ağacı yetiştiği bölgenin yağış ve nem durumuna göre çeşitlilik gösterir.

Tik ağacının üretimi

Tik ağacının üretimi tohumla yapılır. Tohumlama için önceden 2 uygulama gerekmektedir. Tohum kabuklarının çimlenmeyi engellememesi için önce ıslatma ve kurutma uygulanır. Islatma işleminde tohumlar 12 saat suda bekletilir. Kurutma işleminde ise aynı miktarda güneşin altında bırakılır. Bu işlem 10-14 gün kadar tekrarlandıktan sonra çimlenme yastığına ekilir. Tohumlar ekildikten 15-25 gün sonra çimlenmeye başlar.Afrika ve Karayipler gibi birçok ülkede yetiştiriciliği yapılır. Bu alanlarda doğallaşmıştır.

Tik kelimesi Malayalam dilindeki Thekku kelimesinden gelir. teca wood – teka wood olarak adlandırılır.Tik ağacı, haşere ve kurt barındırmaz. Bunun sebebi sahip olduğu sıkı doku ve yağlı bir ağaç türü olmasıdır. Ürün zaman içerisinde rengini kaybeder tekrar orjinal rengini kazandırmak için ise; tik yağı ile yağlamak yeterlidir. Tik bahçe mobilyaları, her türlü hava koşullarına dayanabilir. Zamanın yıpratamadığı tik ağacından yapılır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir.Burma’dan kereste ve tomruk, Endonezya’dan mamul mobilya (tik bahçe mobilyası ve (colonial teak) iç mekân mobilyası) olarak ihraç edilir. – Bilinenin aksine, sürekli dış mekanda kullanılan tik ağacının beyazdan grileşmeye doğru renk değiştirmesi tik ağacının hakiki ve iyi kalite olduğunun göstergesidir.

Tik mobilyalarının bakımı;

Tik mobilyaların yeni görünümünü korumak ve ömrünü uzatmak için mutlaka sezon başlarında periyodik bakımlarının yapılması gerekir. bunun biçin inşaat malzemeleri satan iş yerlerin den tik yağı alınarak vernik tarzında tik mobilyalarınıza uygulayarak ilk günkü gibi pırıl pırıl kalmasını yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.