Ultimate magazine theme for WordPress.

Tetanos Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?

0 277

Tetanos Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?, Tetanos; ağır olarak seyreden ve çoğunlukla ölümle sonuçlanan bir enfeksiyon hastalığıdır. Eski yıllarda binlerce ölümüne neden tetanos  hastalığı, zorunlu olarak uygulanan aşı uygulamasıyla kontrol altına alınmıştır. Aşılanmanın etkin bir biçimde uygulandığı yerlerde tetanos hastalığına bağlı ölümler daha çok erişkin bireylerde görülmektedir.

Türkiyede tetanos aşısı karma aşısı biçiminde programı dahilinde uygulanmaktadır. 2 aylık, 4 aylık , 6 aylık ve 18 aylıkken daha sonrasında 4-6 aylık, 7-9 aylık ve 14-16 aylık arasında olmak üzere toplam yedi kez yapılmaktadır. Ayrıca her 5-10 yılda tekrarlanır. Aşının bağışıklık yapıcı etkisi en az 5 yıl sürmektedir. O yüzden önerilen, kanunlara mecburi kılınmasa bile 5 yılda bir tekrarlanmasıdır.

Bebekler haricinde, meslek veya etkinlikleri nedeniyle tetanos hastalığının mikrobuna yakalanma olasılığı yüksek olduğundan dolayı zorunlu aşı programına dahil edilen meslekler sahipleri sıralanmıştır:

– Çiftçiler
– Çobanlar
– Hayvan yetiştirici­leri
– Ahır temizlikçileri
– Jokeyler
– Sepici­ler
– Hipodrom görevlileri
– Çöpçüler
– Toprak, yol yapım, maden. İnşaat, fabrika, demiryolu, asfalt ve metal işçileri
– Sporcular,
– Askerlik hizmetinde bulunanlar

Tepki ve Komplikasyonlar Nelerdir?

tetanos aşısına bağlı olarak oluşabilecek yan etkiler çok azdır. Ender olarak iğne yerinde hafif kızarıklıklık olabilir. Bu durumda birkaç gün sonra kendiliğinden geçmektedir. Sağlık durumu kötü, ateşli ve bulaşıcı hastalığı olanlara, aşının yapılması sakıncalıdır. İyileştikten sonra bu kişilerde aşı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.