Ultimate magazine theme for WordPress.

Telefon Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

0 336

Hızlı kentleşme, modern yaşamın sonucu hızla değişen yaşam koşulları bireylerin içe dönük bir hayat sürmelerine ve yalnızlık duygusuna kapılmalarına neden olmaktadır. Yalnızlık insanları psikolojik olarak etkileyen, toplusal kopuşa neden olan bir duygu durumudur. Yalnızlaşan insan kendisini huzursuz hisseder ve çeşitli bağımlılıklara yönelir.

Telefon bağımlılığı da bunlardan biridir. İletişim alanında yapılan en önemli yeniliklerden biri akıllı telefonlardır. Kullanıcısına en fazla yararı olan iletişim araçlarının başında yer alır. Akıllı telefonlar herkesin kolayca ulaşabildiği, çok çeşitli işleve sahip teknolojik araçlardır. Akıllı telefonlar insanları fiziksel, ruhsal, kültürel yönden etkilemektedir. Özellikle gençler kendilerini bu yolla ifade etmektedir.

Telefon bağımlısı kişileri bekleyen olumsuzluklar şu şekilde sıralanabilir.

  1. Telefon bağımlılarında depresyona girme oranı daha yüksektir. Bilim adamları gününün büyük çoğunluğunu cep telefonu ile geçiren bireylerin depresyon sebebi olan yalnızlık duygusuyla baş başa olduklarını belirtmektedirler.
  2. Telefon bağımlılarının sosyal becerileri daha az gelişmiştir.
  3. Özellikle yatmadan önce telefon kullanımı melatonin hormonunun az salgılanmasına ve bunun sonucunda uyku problemi yaşanmasına sebep olur.
  4. Telefon bağımlılarının beyinlerinde yapılan incelemede küçülme meydana geldiği gözlenmiştir.
  5. Bağımlı kişiler geçmiş bilgileri hatırlamada zorluk yaşarlar.
  6. Telefon bağımlısı olan çiftlerin ilişkilerinde problem olduğu gözlenir. Daha çok telefonla vakit geçiren evli çiftler birbirleriyle daha az ilgilendikleri için evliliklerinde sorunlarla karşılaştıklarını belirtmişlerdir.

Telefon bağımlılığını önlemek için ilk önce gençlere ve çocuklara konuyla ilgili doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Bunun yanı sıra şehirleşmeyle birlikte insanları teknolojiye bağımlı hale kılan birçok neden uzmanlar tarafından ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Bunun yanı sıra kişinin kendisini telefon bağımlılığından kurtarabilmesi için yapması gerekenleri şu şekilde sıralamamız mümkündür.

  1. Sosyal medya hesaplarından gelen bildirimleri kapatarak gün içerisinde telefona daha az bakmayı sağlayabilirler.
  2. Telefonlara yüklenen oyun benzeri uygulamaları kaldırarak telefona bağımlılığınızı biraz olsun azaltabilirsiniz.
  3. Eşinizle, çocuğunuzla geçirdiğiniz kısacık zamanlarda telefonunuzda uçuş modunu açarak daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz.
  4. Telefonla fazla vakit geçirip en çok hangi uygulamalarda bulunduğunuzu tespit edip sizi uyaran uygulamaları telefonunuza indirerek kendinizi kontrol edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.