Ultimate magazine theme for WordPress.

Siyah Nokta Nedir? Siyah Noktalar ile Mücadele

0 161

Siyah nokta nedir ? Siyah noktalar nasıl çıkar ve siyah noktalar ile nasıl mücadele edilir sorularını makalemizi okuyarak yanıtlayabilirsiniz.

Ergenlik döneminle yaşanan hormonal değişiklikler sayesinde vücuttaki yağ üretimi artar. Bu yağlar ise cilt gözeneklerinden atılmaz ise gözeneklerde yoğunlaşır. Yoğunlaşan yağlar sonucunda gözenekler tıkanır. Eğer tıkanma tam olursa siyah noktaya sebep olur.

Siyah nokta ne zaman artış gösterir?

  • Ergenliğe yen girildiğinde vücudun aşırı yağ üretmesi sonucu siyah nokta oluşur.
  • Aşırı güneşe maruz kalma durumunda siyah nokta oluşumu ve artımı gözlemlenir.
  • Kadınlarda regl öncesi olan hormonlarda ki değişiklikler sebebiyle siyah nokta oluşabilir.
  • Kozmetik ürünlerin cilt gözeneklerini tıkaması durumunda siyah nokta oluşumuna rastlanır.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktaların oluşum nedenini biliyorsunuz. Kısaca tekrar etmek gerekirse gözeneklerin tıkanıp, yap ile dolması sonucu siyah noktalar oluşur. Tıkanan gözenekleri temizlemek ise siyah noktadan kurtulmanın tek yoludur. Bunu yapabileceğiniz birçok yol var;

Buhar banyosu:

Bir kap suyu kaynatın, başınıza bir havlu sarın ve yüzünüzü buhara yaklaştırın. Bunun sonucunda buhar gözeneklere nüfuz eder ve genişletir. Temizlik için yeterince genişlediğinizi hissettiğinizde kolaylıkla kulak çöpü yardımıyla temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim kesinlikle elinizi yüzünüze vurmamanız gerekir.

Yoğurt ve Limon Kürü

Kasenin içine yoğurt koyup üzerine limon sıkın. İyice karıştırdıktan sonra göz çevreniz hariç cildinize uygulayın. Yaklaşık 20 dakika beklemenin ardından sertleşen karşımı ılık suya iyice temizleyin. Bu sayede yüzünüz siyah noktalardan doğal yöntemler arınmış olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.