Ultimate magazine theme for WordPress.

Sigara Kolay Yoldan Nasıl Bırakılır?

0 330

Sağlığımıza çok fazla olumsuz yönde etkisi olan sigarayı kolay bir şekilde bırakmak çoğu kişinin hayali. Peki, sigara kolay yoldan nasıl bırakılır?

Psikolojik Olarak Kendinizi Hazırlayın

İnsan sağlığını zararlı yönde etkileyen sigarayı bırakmak için ilk önce bulunduğunuz durumu kabul edin. Çoğu sigara içicisi objektif olarak kendi sağlığına bakamıyor. Bahane bulmaktan vazgeçin. “Nasıl olsa sigara içende içmeyen de ölüyor.” gibi gereksiz düşüncelerden kurtulun. Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız sigarayı bırakmanızın şart olduğunu unutmayın. Bu büyük tutkunuzun sonunuzun olabileceğini kabul etmeniz gerekiyor. Sigara bırakmayı ertelemeyin. İçtiğiniz her sigaranın zamanınızdan ve sağlığınızdan çaldığını aklınıza sık sık getirin. Çoğu kişi stresten ve depresyondan kurtulmak için sigaraya başvurabiliyor. Bunun yerine doğa yürüyüşlerine, yoga derslerine ve farklı alanlardaki kurslara katılabilirsiniz. Sigarayı bırakıp yeniden başlıyorsanız eğer kendinizi suçlamayın. Olmuş olana değil önünüze bakın ve bu hatanın tekrarlanmaması için kendinize söz verin. Psikolojik olarak kendinizi hazır hissetmiyorsanız uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Alışkanlıklar ve Yenilikler

Sigarayı bıraktığınız zaman elinizin boş kaldığının farkında olacaksınız. Bu durum sizi tekrar sizi sigaraya yönlendirebilir. Elinize uğraşabileceğiniz kalem,stres topu veya ufak oyuncaklar alabilirsiniz. Ağız alışkanlığınızı yenmek için meyve yiyebilir,sakız çiğneyebilir veya kürdan bulundurabilirsiniz. Hayatınızda yenilik sadece sigarayı bırakmanız olmasın. Uğraşabileceğiniz farklı alanlara yönelin. Sigara içilmeyen farklı ortamlarda bulunun. Adrenalin hormonunu tetikleyecek aktivitelere yönelin. Bu tür hayatınızdaki yenilikler sigarayı unutturacak hemde size farklı hobiler kazandıracaktır.

Besin ve Ödül

Sigarayı bıraktığınız zamanlar canınız tekrar sigaraya başlamak isteyebilir. Oldukça olan bu durumu bazı besinler ile önleyebilirsiniz. Sigarayı bıraktığınız ilk 20 gün sizin için oldukça sıkıntılı geçebilir. Bunun için 20 gün boyunca domates suyu içebilirsiniz. Domates suyu ve sigara beyindeki aynı bölgeyi tetiklediği için bağımlılığınız azalır. Ayrıca ıspanak, badem, yulaf ezmesi, badem ve portakal gibi besinlerde aynı şekilde size ilk 20 gün yardımcı olacaktır. Sigaraya harcamış olduğunuz paraları biriktirmeye çalışın. Günlük sigaraya harcamış olduğunuz parayı hesaplayın ve kumbarada biriktirin. 1 ayın sonunda biriktirmiş olduğunuz parayla kendinizi ödüllendirin. Ayrıca sigara bırakma gruplarına katılabilir ve diğer bağımlılarla birlikte birbirinizi motive edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.