Ultimate magazine theme for WordPress.

Servikal Tarama Testi Nedir? Neden Yaptırılır ?

0 356

Servikal Tarama Testi Nedir? Ne Zaman Yaptırmalıyız?

Servikal Tarama Testi, serviksinizin sağlığını kontrol etmek için kullanılan hızlı ve basit bir testtir. Servikal Tarama Testi, papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonun teşhisi için kullanılır. HPV enfeksiyonları rahim ağzı kanserine yol açabilecek anormal servikal hücre değişikliklerine neden olabilir. Bu genellikle yaklaşık 10 ila 15 yıl kadar sürebilir. Neredeyse tüm rahim ağzı kanseri HPV’den kaynaklanmaktadır.

Servikal Tarama Testine İhtiyacım Var mı?

Cinsel olarak aktif olan 25 ila 74 yaşları arasındaki tüm kadınların her 5 yılda bir Servikal Tarama Testi yaptırması gerekir.

 • Hamileler
 • Eşcinsel kadınlar
 • Artık dönemi olmayan kadınlar
 • Artık cinsel olarak aktif olmayan kadınlar
 • Papilloma virüsüne (HPV) karşı aşı olan kadınlar
 • Sadece bir cinsel partneri olan kadınlar
 • Zihinsel veya fiziksel engeli olan kadınlar
 • Hala sağlam bir servikse sahip transeksüel erkekler.

Servikal Tarama Testi, olağandışı belirti ve semptomları olmayan kadınlar içindir. Anormal kanama veya akıntı gibi herhangi bir semptomunuz varsa, mümkün olan en kısa sürede sağlık uzmanınıza danışın.

Histerektomim Varsa?

Histerektomili kadınlar, sağlık uzmanlarına Servikal Tarama Testine ihtiyaç duyup duymadıklarını sormalıdırlar. Rahimsiz kadınlarda rahim boynu taramasına devam etme ihtiyacı, sahip oldukları histerektominin tipine ve nedenine bağlıdır.

HPV Aşısı Yaptırdıysam Servikal Tarama Testi Yine de Yaptırmalı mıyım?

Papilloma virüsü (HPV) aşısı olan kadınların da düzenli servikal taramaya katılmaları gerekir. Bunun nedeni, aşının rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinen her türlü HPV’ye karşı koruma sağlamadığıdır.

Servikal Tarama Testi Nerelerde Yapılır?

Sizde Servikal Tarama Testi yapabilirsiniz:

 • Tıbbi Servisler
 • Kadın Sağlığı Merkezi
 • Toplum Sağlığı Kliniği
 • Devlet, üniversite ve özel hastaneler

Servikal tarama testi bir pratisyen doktor, hemşire, ebe, Aile sağlığı çalışanı veya jinekolog tarafından yapılabilir.

Servikal Tarama Testine girerek kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir ve isterseniz farklı bir uzman talep edebilirsiniz. Bazı kadınlar bayan uzmana karşı kendilerini daha rahat hisseder ve randevu aldıkları uzman erkek olsa da bayan uzman talep edebilirler.

Kendinizi rahat hissettiğiniz bir sağlık hizmeti sağlayıcısı seçtiğinizde, randevunuzu alın ve zaman kaybetmeyin. Daha uzun bir randevu almanız gerekebileceğinden, görevliye randevunun servikal tarama testi için olduğunu belirtin.

Sağlık hizmeti sağlayıcısı spekulumunuzu vajinanıza hafifçe sokarak rahim ağzını (rahim açılmasını) görselleştirmek için bir spekulum kullanacaktır.

Ne Zaman Servikal Tarama Testi Yaptırmalıyım?

Servikal Tarama Testi yaptırmak için en iyi zaman doktorunuzun size söyleyeceği zaman aralıklarıdır. Ancak herhangi bir zamanda yapılabilir.

Olağandışı kanama, akıntı veya ağrı gibi semptomlarınız varsa, mümkün olan en kısa sürede sağlık uzmanınıza danışın.

Servikal Tarama Testi Nasıl Yapılır?

Servikal Tarama Testine geldiğinizde sağlık uzmanınız size rutin sağlıkla ilgili bazı sorular soracaktır. Sizde tarama testi veya genel sağlığınız hakkında herhangi bir soru sorabilirsiniz. Herhangi bir konuda endişeli hissediyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Sizden özel olarak belden aşağı soyunmanız, kendinizi örtecek bir kâğıt kullanmanız ve bir muayene masasına yatmanız istenecek. Sağlık hizmeti sağlayıcısı spekulumunuzu vajinanıza hafifçe sokarak rahim ağzını (rahim açılmasını) görselleştirmek için bir spekulum kullanacaktır.

Spekulum yerleştirildikten ve serviks görselleştirildikten sonra, hücreler rahim ağzından küçük bir fırça ile toplanır ve sonra bir sıvı kabına yerleştirilir. Bu sadece birkaç saniye sürer ve bu yapıldığında, spekulum çıkarılır ve Servikal Tarama Testi tamamlanır.

Servikal Tarama Testi hızlı, basit ve güvenli bir prosedürdür. Servikal Tarama Testinin yapılması rahatsız edici olabilir, ancak acı vermemelidir. Muayene sırasında kendinizi rahatsız hissediyorsanız veya sağlık hizmeti sağlayıcısının durmasını istiyorsanız bunu tarama yapan uzmana bildirin.

Örnek Alındıktan Sonra Ne Olur?

Toplanan ve sıvı kabına yerleştirilen servikal hücreler bir laboratuvara gönderilir. Laboratuvar papilloma virüsü (HPV) varlığını araştırır. HPV bulunursa, aynı servikal numune herhangi bir anormal servikal hücreyi aramak için tekrar test edilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcınızın, sonuçlarınızı laboratuvardan alması genellikle 1-2 hafta sürer. Sonuçlarınız için sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir.

Test için Endişeleniyorsam Ne Yapmalıyım?

Kadınlar, özellikle ilk kez yapıyorlarsa, teste girme konusunda endişeli veya gergin hissedebilirler. Prosedür veya alabileceğiniz sonuçlarla ilgili endişelerinizi uzman ile görüşebilirsiniz. Bir arkadaşınızı, aile üyenizi veya eşinizi yanınızda bir destek görevlisi olarak atayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.