Ultimate magazine theme for WordPress.

Şekerin Yerine Tercih Edebileceğiniz Sağlıklı Alternatifler

0 193

Şeker bağışıklık sistemimizin en önde gelen düşmanlarındandır. Yaşlanmayı da hızlandıran şeker yerine kullanılabilecek birbirinden faydalı sağlıklı alternatifler vardır. Hem yiyip içtiklerinizin tadında şekerin eksikliğini hiç hissetmeyeceğiniz hem de yedikçe vücudunuzu daha çok sevmenizi sağlayacak yiyecekleri sizin için listeledik.

  1. Herkesin tahmin edebileceği gibi ilk sıra: BAL’ın

Şekerin aksine kan şekerinizi düzenleyen balın sindirim sistemini düzenlemek, enerji vermek, kilo vermeyi kolaylaştırmak gibi bir çok faydası da vardır. Çayınıza, kahvenize, kurabiyenize katıp sabah ekmeğinizin üzerine sürebileceğiniz bal sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kendinizdeki pozitif değişikliği farkedebilirsiniz.

      2.   Pankekin yandaşı : Akçaağaç Şurubu

Günümüzde Türkiye’de bulunması da artık çok kolay akçaağaç şurubu geleneksel olarak kullandığımız balın biraz daha akışkan hali gibidir. Ayrıca faydaları açışından da baldan hiç de geri kalmaz. Ayrıca pankeke çok yakışan bu tadın müptelası olacaksınız.

      3.  Sağlık şurubu: Pekmez

Şeker kamışından veya mevsim meyvelerinden uzun süre odun ateşinde pişilirmiş pekmez şeker yerine kullanabileceğiniz diğer bir sağlıklı alternatiftir. Kurabiyelerinize de koyabilirsiniz ancak rengi itibariyle kahverengi kurabiyeler elde edersiniz. Bir kez şeker yerine pekmez koymayı denediğinizde bir daha şekeri mutfağınıza sokmayacaksınız.

      4.  Mineral bombası: Panela

Bu tatlandırıcı içeriğindeki kalsiyum ve potasyum gibi vücudumuzun önemli ihtiyaçlarını karşılarken boğaz ağrısı, grip ve soğuk algınlığına da iyi gelmektedir. Memleketi Kolombiya olan panela şekerin en işlenmemiş halidir.

      5.  Geleneksel ve faydalı: Hurma Tozu

Vitamin ve mineraller bakımında oldukça zengin olan hurma meyvesinin kurutulup toz haline getirilmesi ile oluşturulan bu tatlandırıcı şekeri kullandığınız her alanda kullanıp hem sağlıklı yaşam için ilk adımı atmış olacaksınız hem de tariflerinizde yeni tadlar denemiş olacaksınız. Hurma tozunu kakao ile karıştırıp nefis bir çikolata elde edebilirsiniz.

Bu şeker alternatifi doğal tatlandırıcıları kullanırken diyabet hastalarının dikkatli olması gerekmektedir. Lütfen doktorunuza danışmayı unutmayınız. Sağlıklı olan bu yiyecekler sizin için alerjen olabilir eğer ilk kez deniyorsanız az miktarlarda yiyip deneyiniz. Nefes darlığı, kaşıntı ve döküntü ve/veya kendinizi iyi hissetmezseniz acilen doktorunuza danışınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.