Ultimate magazine theme for WordPress.

Salmonella Nedir? Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır

0 325

Salmonella Teşhis ve Tedavisi

Salmonella, salmonelloz adı verilen ishal hastalığına sebep olan bir bakteri türüdür. Salmonella hastalığı, tipik olarak hayvan veya insan atığı ile kontamine olmuş gıdalardan veya bakterileri taşıyan hayvanlarla temastan kaynaklanır.

Hastalık, sadece birkaç gün içinde sadece destekleyici bakım ile seyrini sürdürür. Bununla birlikte, özellikle yüksek riskli yaş gruplarında ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde dehidratasyon veya invaziv salmonella enfeksiyonu görülebilir.

Salmonella Belirtileri Nelerdir?

Salmonellosis belirtileri ile mide virüsleri arasında büyük bir benzerlik vardır. Belirtiler genellikle aşağıdakilerden oluşur:

 • İshal
 • Ateş
 • Karın krampları
 • Kusma (arada sırada)

Salmonella virüsü sisteminize girmişse, bu belirtiler genellikle bakteriye maruz kaldıktan sonraki 12 ila 72 saat arasında ortaya çıkar. Belirtilerin devam etmesi 4 ile 7 gün arasında devam edebilir. Bu süre zarfında hasta tedaviye ihtiyaç duymadan belirtiler kaybolur.

Fakat, yaşlı, çocuk ve herhangi bir rahatsızlıktan dolayı bağışıklık sistemi zayıflayanlar için, salmonelloz virüsü önemli sonuçlar doğurabilir.

İshal, kişinin susuz kalmasından dolayı hastaneye yatırılmasını zorunlu hale getirecek kadar ciddi olabilir. İnvazif salmonelloz enfeksiyonu kan dolaşımında görülebilir ve beyine, kemiklere veya eklemlere yayılabilir.

Salmonelloz enfeksiyonu bulaşanlarda çok sık olmasa da reaktif artrit görülebilir. Bunun sonucu olarak, eklem bölgelerinde gelişen ağrılar, gözlerde ağrı ve bulanık görme, idrar sırasında cinsel uzvun ağrılı olması gibi sorunlar görülür.

Nadiren, salmonelloza yakalanmış kişilerde reaktif artrit gelişebilir. Reaktif artrit belirtileri eklemlerde ağrı, ağrılı idrara çıkma ve gözlerin tahrişini içerir.

Salmonella Neden Kaynaklanır?

Hastalığa hayvan dışkısı ve salmonellozu olan kişilerin dışkısında bulunan Salmonella bakterisinin kalıntıları neden olur. Salmonelloz virüsü, çiğ veya az pişirilmiş et ve et ürünlerinden bulaşabilir. Fakat sadece et ile bulaşmayan salmonelloz, dezenfekte edilmemiş ya da gerekli pişirilme işlemleri yapılmamış meyve sebze ve otlar aracılığı  ile de bulaşır.

Mutfaktan sonra ellerinizi düzgün bir şekilde yıkamamak durumunda salmonelloz gıdaya yayabilirler. Salmonelloz hastası olan bir kişi, 48 saat herhangi bir belirti göstermez ama bu süre zarfında hastalığı etrafına yayabilir.

Büyük gıda kaynaklı salmonella enfeksiyonu salgınları, kontamine yiyeceklerin geri çağrılmasına neden olur. Fakat ülke dışına satılamayan ya da geri dönen gıdalar genellikle kar kaybına uğramaması için iç pazarda değerlendirilebilir.

Çok çeşitli ürünler kontamine olabilir: Fındık yağı, antep fıstığı, hindistancevizi, salatalık, tavuk, kabuklu yumurta ve sığır eti bunlar arasındadır.

Salmonella sadece gıda olarak tüketilen hayvansal ürünlerde değil, aynı zamanda çoğu çiftlik ve kümes hayvanının dışkılarında da bulunur. Dışkılarda bulunan bu virüs, bir çok diğer vahşi hayvan ve amfibi aracılığı ile insanlara bulaşabilir.

En yüksek salmonelloz riski taşıyanlar; Beş yaş ve altı bebek ve çocuklar, 65 ve üzeri yaş grubu ile herhangi bir rahatsızlıktan dolayı bağışıklık sistemi mekanizması normal düzeyin altında çalışanlar.

Salmonella Hastalığı Teşhisi

Birçok insan doktorunu komplike olmayan salmonelloz için ziyaret etmez. Bununla birlikte, yüksek risk altındaki gruplarda veya dehidratasyon veya ağır hastalık belirtileri olan kişilerde doktor kontrolü önemlidir. Ayrıca, kontamine gıda bulaştığından şüpheleniyorsanız doktorunuzu risk altında olmasanız bile görmelisiniz. Böylece kaynak raporlanabilir ve araştırılabilir. Dışkı kültürü içeren testler, belirtilerinizin nedeninin salmonella olup olmadığını belirleyebilir.

Doktorunuz, enfeksiyonu yerel sağlık biriminize rapor edecektir, böylece salgınlar tanımlanabilir. Bir kan enfeksiyonu olduğundan şüphelenildiği durumlarda, doktorunuz kültür ve antibiyotik duyarlılık testi için bir kan örneği alabilir.

Salmonella Tedavi Süreci

Genellikle, hidratlı beslenme dışında salmonella için herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Çok fazla su veya elektrolit çözeltisi (çocuklar ve bebekler için Pedialyte veya yetişkinler için Gatorade gibi) içmek, ishal olunmadığından emin olmak için gereklidir.

Meyve suları ve gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır çünkü muhtemelen ishali daha da kötüleştirebilirler. Bakteriler kan dolaşımına girmedikçe antibiyotikler tipik olarak gerekli değildir.

Salmonella Önleme Yolları

Salmonella çevrede ve potansiyel olarak kendi vücutlarımızda taşıyıcı konumundadır. Bundan dolayı salmonella virüsü ile olan teması ve onun yaratacağı enfeksiyon riskini minimuma indirmek için izlenecek rutinleri bilmek gerekir. Bu önlem adımlarına bakacak olursak:

 • İster çiftlik ister kümes hayvanı olsun, bunların et ve et ürünlerini doğru sürede ve ısıda pişirmeniz önemlidir. Çiğ veya az pişmiş yumurta, et veya kümes hayvanları tüketmeyin. Yumurta sarısı, sert ve et (özellikle kıyma etleri) ve kümes hayvanları pembe olmamalıdır.
 • Yine doğru süre ve ısıda pişirilmemiş veya pastörize olmayan süt veya süt mamullerinden uzak durun.
 • Kullanacağınız, özellikle; yumurta, yeşillik, salatalık gibi ürünleri yıkadığınızdan emin olun.
 • Pişmemiş etleri ürün ve diğer gıdalardan ayrı tutun, dolayısıyla çapraz bulaşma meydana gelmez.
 • Pişirilmemiş gıdaların hazırlık aşaması bittikten sonra bunların temas ettiği tüm mutfak gereçlerini mümkünse bulaşık makinasında yüksek sıcaklıkta yıkanız.
 • Yiyecekleri işlemeden önce ve farklı gıda maddelerini kullanmadan önce ellerinizi yıkayın.
 • Banyoyu kullandıktan sonra veya evcil hayvanlara, özellikle sürüngenlere dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Sürüngenleri (kaplumbağalar dahil), amfibileri veya kümes hayvanlarını; bebekler, küçük çocuklar, 65 yaşın üzerindeki kişiler veya uzlaşmamış bağışıklık sistemi olanlarla bir arada tutmayın.
 • Civcivlere, ördeklere veya diğer kuşlara dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.