Ultimate magazine theme for WordPress.

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır ?

0 376

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Altınların sahte olduğunu anlamak bir kuyumcu için çok kolay bir şey olsa da son tüketici için bazen imkansıza yakın bir durumdur. Altının sahte mi gerçek mi olduğunu anlamak için bazı püf noktalar vardır. Ama bunlar da altının sahte ya da gerçek mi olduğunu garanti etmemektedir.

Altın çok iyi bir iletken ve manyetik değildir. Yani bir mıknatıs yaklaştırdığınızda çekmemesi gerekir.  Altının özgül ağırlığı yüksektir. Bu yüzden diğer takı türlerine göre daha ağırdır. 24 ayar ve 22 ayar altın sesi toktur. Cam bir masa üzerine atıldığında tok bir ses çıkarır. Sahte altınlar ve ya çok düşük gram altınlar şıngırtı şeklinde tiz ses çıkartırlar.

Altınlar fabrikasyon üretim olan imalathanelerden çıktığında üzerine ayar ve gramaj damgalanmaları yapılır. Bu şekilde altınların bir künyesi oluşur. Bundan da altının gerçekliği anlaşılabilir.

Bir durum çok önemlidir. Altın sahte mi gerçek mi diye sorguladığımızda altının piyasa değeri de önemli kriterler arasındadır. Bir altın her yerde yakın fiyatlarda satılıyor ve siz değerinden çok ucuza bulmuşsanız ondan mutlaka şüphelenmeniz gerekir. Ya sahte ya da çalıntı olabilir. Çünkü altın bir madendir. Nasıl euro , dolar kuru ne ise onun da global bir kuru vardır. Bu yüzden değeri de ortalamadır.

Altının sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamak için

  • Öncelikle güvendiğiniz bir kuyumcuya gösterin
  • Cam bir masa üzerine atın sesini ayırt edin
  • Üzerindeki marka gramaj ve etiketleri kontrol edin
  • Mıknatısa yaklaştırın
  • Eğer çizilmesi önemli bir parça değil ise tırtıklı yüzey taşa sürtün

Altın güzel bir yatırımdır. Çoğu insan evinde altın bulundurur. Altın alırken güvenilir yerden almak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.