Ultimate magazine theme for WordPress.

Sağlıklı Yaşam

0 500

Sorunların sebebi

Sağlık kişinin kalitesini arttırarak yaşama devam etmek için en önemli konulardan biridir. Yaşam kalitesini arttırmak için düzenli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Sadece beslenme ile sağlıklı yaşam elde edilmez. Bunun yanında günlük olarak fiziksel hareketler yapılmalı ve günlük hareket limiti doldurulmalıdır. Egzersiz veya yürüyüşlerin yapılmadığı takdirde hastalıkların habercisi olabilir. Günümüz modern dünyasında teknolojinin yaşamımızın her alanına girmesi, masabaşı işlerin artması ve çoğu zamanını masada geçirilmesinden kaynaklanan birtakım fiziksel bozukluklar ve rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklar ise gün içerisinde yapılması gereken hareket alanını kısıtlamaktadır. İnsanlar yürümenin koşmanın yorucu olduğunu ve zaman kaybına yol açtığını düşünmektedirler. Oysaki hareketsizlik ardından sağlık sorunlarını meydana getirmektedir. Örneğin günümüzde çok fazla görülen kalp krizinin sebeplerinden biride hareketsiz kalmaktır. Masa başı işlerde çalışan, kişilerde bu hastalığa daha sık rastlanmaktadır.

Hastalıkların sebepleri

Yapılan bir araştırmaya göre günlük ortalama otuz dakika yürüyüş yapılmasının kalbin ömrünü uzattığı, kalp krizi ve diğer hastalıklara yakalanma riskini düşürdüğü kanıtlamıştır. Bir diğer hastalık ise obezitedir. Diğer hastalıklardan farklı olarak hareketsiz yaşam, motorlu araçların kullanılması, fiziksel aktivitelerin yapılamaması sonucunda son yıllarda rakamsal olarak daha fazla artış göstermiştir. Evde elektronik aletlerin kullanılması ile evde ki hareket alanı kısıtlanmıştır. Bu hastalık genellikle dengeli beslenmemek ve hazır gıdalardan beslenmekten kaynaklanır. Bu hastalığın en çok saptandığı bölgesi ise Amerika’dır.

Hangi besinleri tüketmeliyiz?

Egzersiz yapılırken besin tüketimine çok dikkat edilmedir. Yüksek proteinli gıdalar tercih edilmelidir. Bunun yanında posalı yiyecekler de metabolizmanın çalışmasında etken maddelerdir. Tüketilen gıdaların içerisinde olmasına dikkat edilmelidir. Süt ürünleri tüketilirken yağı azaltılmış ürünler kullanılmalıdır. Beslenmemizde şeker, tuz ve beyaz un gibi gıdaları da azaltmalı artan tatlı ihtiyacımız meyvelerden karşılanmalıdır.

Su ve sağlık

Sağlıklı yaşamın en önemli kaynaklarından biri sudur. Günlük iki ya da iki buçuk litre su tüketilmelidir. Bunun dışında fiziksel aktiviteler ve egzersizlerde bu sayı değişebilir. Su içmek için susama duygusunu beklememek gerekir. Eğer vücudunuz da su miktarı az ise susama duygusu ortadan kalkmaktadır. Vücutta azalan su oranı çeşitli sinirsel bozukluklara da sebebiyet vermektedir. Ayrıca bol su tüketimi stresten uzaklaştırmaktadır. Bunun için günlük yaşamımızda kullandığımız gıdaların besin değeri, içerdiği protein miktarı dikkate alınarak tercih edilmeli ve bol miktarda su tüketilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.