Ultimate magazine theme for WordPress.

Sağlıklı Beslenme İçin Neler Yemeliyiz?

1 375

Her zaman sağlıklı şeyler yemenin gerekliliği hakkında düşünüyor değiliz. Hangi yiyeceğin insan için ne kadar önemli olduğu hakkında çok fazla ilgilenmiyoruz. Bazı zamanlar hızlıca yemek yiyerek geçiştirmeye çalışıyoruz. Bunu İngilizce olarak tabir edersek Fast Food şeklinde düşünebiliriz. Çoğu zaman insanların bu gibi restaurantların önünde sıra olduğunu gördükçe sağlıklı beslenmeyi ne kadar dikkate alıyoruz sorusu ile baş başa kalıyoruz. Organizmayı çöp bidonu şeklinde düşünmemeli ve her şeyi yememeliyiz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz.

Sağlıklı Beslenmenin Temel Faydaları

  • Kemiklerin güçlendirilmesi sağlar (kalsiyum içeren ürünler)
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.
  • Stres azaltmada etkilidir (sağlıklı yemek ve spor)
  • Toksinlerin vücuttan etkili bir şekilde atılmasını sağlar
  • Uyku kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olur
  • Kolesterol düşürücü ve zararlı yağları vücuttan atmayı sağlar.

Lahana

Lahanada C Vitamini, portakaldan daha fazla bulunmaktadır, kalsiyumu da sütten daha çok içinde barındırmaktadır. Dokuları gençleştirir, metabolizmayı aktif yapar, yağ metabolizmasını düzenler, kandaki kolesterol seviyesini düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp kasına iyi gelir. Lahanayı, turşu yaparken bile içinde bulundurmuş olduğu bu türdeki özellikleri yine de yitirmemektedir. Lahanada nikotinik asit bulunmakta. Saç ve tırnaklara iyi gelmektedir.

Havuç

Havuç, lahana gibi oldukça sağlıklı bir sebzedir. Havucu, taze yemek en çok diş etlerinin güçlenmesinde etkilidir ve böylece de mikropların ağızda azalması sağlanacaktır. A vitaminini bünyesinde bol miktarda barındırmaktadır. Halk arasında ona güzellik vitamini denir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenler, gözlere için sağlıklıdır ve bazı bilim adamlarına göre kansere karşı etkilidir.

Soğan ve Sarımsak

Bu iki sebze bağışıklık sistemini çok güçlendirir. Kandaki kolesterolü azaltır, grip ve karaciğer hastalıklarına birebirdir. Taze soğan ve sarımsak sağlık için daha etkilidir. Özellikle sarımsak doğal antibiyotik niteliğindedir.

Baklagiller

Fasulye çok iyi bir baklagildir. Her yediğimizde vücudu gençleştirir. Bu sayede vücudun yaşam süresi artmış oluyor. Fasulyede bitkisel protein ve potasyum gayet fazladır kalbin iyi çalışması, mide ve diğer organlar için oldukça yararlıdır. Kalori az fakat antioksidan ise tam oldukça fazladır. Fasulyedeki protein, tavuk etinden, lor peynirinden ve kuzu etinden fazladır. Bu Vejetaryenler için oldukça iyi bir haber.

Süt Ürünleri

Peynir , kalsiyum ve fosfor için gereklidir. Kemik dokusu oluşumu diş sağlığı , tırnak , kalp ,beyin ve damar için faydalıdır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı kalp için oldukça önemlidir ve kolesterolü de düşürücü etkisiyle tanınır. Tansiyonu iyileştirir, kemikleri güçlendirir, A , D , E, K vitaminleri içeriğinde mevcuttur. Eklem rahatsızlıklarına iyi gelir. Zeytinyağı çocuklar için önemli bir kemik güçlendiricidir. Beynin iyi çalışmasını sağlar ayrıca mide , karaciğer ve safra kesesi için de aynı etkiyi gösterir.

Balık

Eğer her gün 30 gr ya da haftada 3 kere balık yerseniz o zaman kalp krizi ihtimali % 50 ortadan kalkar. Balık, kırmızı et gibi faydalıdır. Protein olarak zengindir. En faydalı balıklar soğuk denizlerde bulunanlardır. Örneğin somon balığında yağ oranı fazladır, Omega 3 , Omega 6 , demir vardır. Çoğu hastalığa karşı etkili bir silahtır. Kalp ve depresyon için faydalıdır. Saçları güçlendirir ve hafızayı güçlendirir. Etten daha fazla balık tüketilmesi sağlıklı yaşam için daha önemlidir.

Bal

Bal olduğu zaman şeker kullanmayın. Bal enfeksiyondan korur ve vücuda enerji verir. Balda vücuda iyi gelecek önemli şeyler vardır. Her gün bal yenmelidir. Uyumadan önce çay ile içmek çok faydalıdır. Rahat bir uyku için çok faydalıdır.

Yeşil Çay

Günden güne yeşil çay içenler artıyor ve bu iyi şey çünkü yeşil çay çok faydalıdır. Organik çay içmek önemlidir. Gerçek çay antioksidanla zengindir ve vitamin C vardır. İki bardak yeşil çay 7 portakal yemenize denk oluyor. Bu inanılmaz iyi içecek açlığı kapatıyor ve bağırsakları iyi çalıştırıyor, felç riskini azaltır, kan damarlarını güçlendiriyor, bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterol seviyesini düşürür ve kan şekerini azaltıyor, çeşitli virüs ve mikroplardan korur. Organizmaya yaşlanmamak için yardım eder. Bilgisayar yanında uzun zaman çalışanlar için oldukça yararladır çünkü radyasyondan korucu etkisi vardır.

Elma ve muz

Bir söz vardır: “Her gün bir elma yersen , doktor işsiz kalır.” Elma, kanser hücrelerinin büyümesini engeller, iltihabı azaltır, midenin sağlıklı çalışmasını sağlar. Elma çok vitamin ve mineral içermektedir. Bağışıklık ve damarlar için çok iyi bir meyvedir. Muz da , elma gibi faydalı bir meyvedir. Midesinde sorun olan insanlara iyi gelir .Organizma muzu hızlıca alıyor ve bu sayede aç olan mide tok olmaya başlıyor. Muzda üç doğal şeker vardır : Fruktoz , Glikoz , Sakkaroz.Bunlarla beraber vücudun ihtiyaç duyduğu diğer vitaminler ve elementler içerir. Muzda , Potasyum çok fazladır. Bu da vücut ve bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Karaciğer , beyin , kaslar kemikler için muz yararlıdır. Stresli zamanlarda muz tüketmek insana iyi gelir.

1 yorum
  1. […] bireylerin yemek alışkanlıkları, metabolizmalarının çalışma hızlarına göre belirli besinleri sunmakta. Bu besinler, bireylerin hem yağ […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.