Ultimate magazine theme for WordPress.

Saçlarımıza Nem Bombası!

0 417

Son zamanlarda başlayan doğaya ve doğala dönüş ile birlikte artık evimizin mutfağında mevcut bulunan malzemelerle kozmetiğe tonlarca para vermeden etkili ve sağlıklı maskeler yapabiliyoruz. Böylece hem cebimiz kazanıyor hem de kimyasallarla doğayı kirletmemiş oluyoruz. Ben de doğal maske ve kürlerle çoğu problemin üstesinden gelinebileceğine inananlardanım. Ayrıca senelerdir birçok kür ve maske uyguladım ve bunların çoğundan da istediğim sonucu aldım. Şimdi gelelim yazımızın ana konusuna.

Kadınlar için saçları çok önemlidir. Kim sağlıklı, gür, parlak, bakılası ve uzun saçları olsun istemez ki? Bütün bunlara sadece mutfağınızda bulunan malzemelerle ulaşabilmeniz de işin en güzel kısmı. Saçlarımız stresten, hava kirliliğinden, yanlış uygulamalarda, fazla ısıya maruz kalmaktan gün geçtikçe nemini kaybediyor ve ortaya sönük, nemsiz, şekle girmeyen saçlar kalıyor. Bu saçlara şekil ve hacim vermek için yine türlü türlü işlem görüyor ve sonuç; nemini tamamen kaybetmiş saçlar. Nem bombası maskesi ile yumuşacık, sağlıklı saçlara ulaşmak ise düşünüldüğü kadar zor değil. Sabrederek nem bombası maskesi yapıldığında ise sonuçlarına kendiniz de inanamayacaksınız.

Haftada 3 gün bal, zeytinyağı, muz ve hindistan cevizi yağı ile yapacağımız bir saç maskesi hem pratik, hem de fiyat açısından kozmetik ürünlere oranla oldukça uygun. Şimdi gelelim benim de bayılarak yaptığım, nemsiz saçlarımı adeta ipeksi bir görünüme kavuşturan bu mucizevi, nem bombası maskeye.

MALZEMELER

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı (katı press olmasına özen gösterin)

3 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 muz

Nem bombası maskesinin yapılışına geçmeden önce içerisindeki malzemelerin faydalarını sizlere söylemek istiyorum.

MALZEMELER VE FAYDALARI

Muz: İçerdiği zengin potasyum ile saçları güçlendirir. Doğal bir nem kaynağıdır. Ayrıca içerdiği doğal yağlar ve %75 e yakın su içeriği ile nemi saçta hapseder.

Bal: Maskemizin olmazsa olmaz malzemesi bal ise saç derisindeki problemleri onarır. Ayrıca nem tutucu özelliği sayesinde saçlara kaybettiği nemi geri kazandırır. Saçlara dolgunluk, canlılık ve parlaklık verir.

Hindistan Cevizi Yağı: İçerdiği mineraller ve güçlü vitaminler sayesinde saçlar için onarıcı bir etkiye sahiptir. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasındaki rolü çok önemlidir. Saça kolayca nüfuz ederek saçın yapısını güçlendirir, saçları onarır ve saç dökülmesini önler.

Zeytinyağı: Zeytinyağı yüzyıllardır güzellik sektöründe kullanılan önemli bir yağdır. İçerdiği zengin ve nemlendirici bileşenler sayesinde saçı derinlemesine besler. Işıltısını ve yumuşaklığını geri kazandırır. Ayrıca kepeklenme, pullanma gibi saç derisi problemlerinde de onarıcı etkiye sahiptir. Saçları besleyerek uzamasına yardımcı olur.

Şimdi hazırsak sağlıklı saçlara ulaşmamızı sağlayan mucizevi nem bombası maskesinin hazırlanışına geçebiliriz!

GELELİM MASKEMİZİN HAZIRLANIŞINA

İlk önce muzu krem kıvamına gelene kadar bir çatal yardımı ile ezin. Tanesinin kalmamasına özen gösterin çünkü saçımıza sürerken taneli olması zorluk çıkarabilir. Daha sonra tüm malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra maskenin olduğu kabı sıcak su dolu başka bir kabın üzerine oturtun. Böylece yağlar ılımaya başlayacak ve daha etkili olacaktır. Ilıyan maskeyi TEMİZ saçınıza diplerden uçlara kadar iyice yedirin. Uçlarınıza özellikle bol bol sürün çünkü neme asıl ihtiyacı olan kısım orası. 45 dk ile 1 saat arası maske saçınızda bekledikten sonra maskeyi yıkayarak saçtan arındırın. Sonuç; nemini geri kazanmış, yumuşacık, sağlıklı saçlar! Nem bombası maskesiyle artık elinizi saçınıza attığınızda ipek gibi yumuşacık nemini geri kazanmış saçlara kavuşabilirsiniz. Bu maskeyi çok kuru ve yıpranmış saçı olanların haftada 3 kez yapmasını öneriyorum.

PÜF NOKTALAR

  • Her türlü saç maskesini ve bakım kürlerini temiz saça uygulamalıyız. Burada maksat gözeneklerimizin açık olması, kafa derimizin hava almasıdır. Gözenekleri açık olmayan bir saç derisine hangi işlemi uygularsak uygulayalım yeterli sonucu veremeyecektir.
  • Maskeyi saçımıza uygularken saç derisine masaj yaparak uygulamak son derece önemlidir. Böylece kan dolaşımı hızlanacak ve saç köklerine yeterli bakım yapılacaktır.
  • Yağların ılık olmasına özen gösterin. Ilık yağlar saç derisine daha hızlı nüfuz edecektir.
  • Saçları öne eğerek yapılan masaj kafa derisindeki kan dolaşımını daha çok hızlandıracaktır.
  • Malzemelerin kaliteli ve güvenilir olması çok önemlidir. Sızma zeytinyağı, kaliteli bir bal ve güvenilir bir markanın soğuk press Hindistan cevizi yağı işinizi rahatlıkla görmenizi sağlayacaktır.
  • Her maskede olduğu gibi nem bombası maskesini uygularken de sabır çook önemlidir. Yalnızca birkaç hafta bu maskeyi yapıp geri bırakırsak istediğimiz kalıcı sonucu elde edemeyiz. Sabırla en az 3 ay haftada 2 veya 3 kere nem bombası maskemizi yaptığımızda ise istediğimiz sağlıklı saçlara kavuşmak hayal değil 

Bu maskeyi düzenli olarak uygulayan biri olarak nemsiz ve sönük saçlarından muzdarip herkesin bayıla bayıla uygulayacağından ve sonuçlarından memnun kalacağından eminim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.