Ultimate magazine theme for WordPress.

Saçkıran (Alopesi Areata)

0 407

Saçkıran (Alopesi) tıp dilinde saç kaybı anlamına gelmektedir. Saçkıran saçlarda aniden yuvarlak ilk etapta demir para büyüklüğünde ve sonrasında daha büyüyüp yayılarak saçların dökülmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dökülme esnasında herhangi kızarıklık, pullanma veya tahriş oluşmaz. Saçkıran otoimmün bir hastalıktır. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücrelersitokin diye adlandırılan kimyasalları salgılar ve bu kimyasallar saçların dökülmesine neden olur.

Saçkırana (Alopesi Areata) kılların yeniden büyümesi ayları bazen yılları alabilir fakat bunun da garantisi yoktur. Yeni çıkan saçlar bazen beyaz veya gri renktedir. Zamanla kendi rengine dönecektir.

Saçkıranın Nedenleri

Bu hastalık stres kaynaklıdır. Ve stresli bir olaydan sonra ortaya çıkar. Yenilen gıdalarla ya da genetikle ilgisi olmayan bir hastalıktır.

Tedavisi

Hafif derecede erken dönemde ki hastalarda tedaviye gerek yoktur onların saçları herhangi bir şey yapmadan tekrar geri gelir.

Bir hasta destek grubuna katılarak diğer hastalarla tanışılabilir böylece hastalığınıza daha kolay alışabilir kabullenebilirsiniz.

Saçın saçlı deriyi güneşten korumada önemli fonksiyonu olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden başını9zdaki kel alanlara güneş koruyucu sürmelisiniz ya da şapka kullanarak güneşten korunmalısınız. Böylece uzun süre güneş hasarının yapacağı değişimleri de azaltmış olursunuz

Bu rahatsızlığın birçok alternatif tedavisi bulunmakla beraber başlıcaları aşağıda ki gibidir.

 1. Saçsız alana kortizon enjekte edilmesi (doktor kontrolünde)
 2. Bazı losyonların kullanımı (doktor kontrolünde)
 3. İmmünoterapi tedavisi
 4. Dinitroklorobenzen (DNCB)
 5. Skuarik asit dibütil ester (SADBE)
 6. Difenilsiklopropenon (DPCP)
 7. PUVA denilen ışık tedavisi
 8. Lokal
 9. Sistemik
 10. Kombinasyon tedavileri
 11. Bitkisel uygulamalar (halk arasında yaygın olmakla beraber)
 12. Psikiyatrik tedavi yaklaşımları

Fakat bu tedavilerin sonuçları değişkendir. Doktor kontrolünde tedaviler uygulamanız yararınıza olacaktır.

Saçkıranda Saçlar Tamamen Dökülebilirmi?

Evet saçkıranda saçlar tamamen dökülebilir ve buna alopesi totalis denir. Eğer hastanın vücut kıllarıda dökülürse bu duruma alopesi üniversalis denir.

Önlemler

Saçkıran hastalığına neden olan en büyük etken sıkıntı ve strestir. Sıkıntı ve stresten uzak durmaya çalışmak bu hastalığı yenmenize yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.