Ultimate magazine theme for WordPress.

Popüler Stillerin Modaya Yansımaları

0 314

Trend Moda Stilleri Nasıl Ortaya Çıkar ?

Geçmiş dönemlerden beri moda stilleri yenilenmekte veya eskilerinin üzerine yeni tarzlar eklenmekte. Popüler stil geniş kitlelere hitap eden, her kes tarafından rahatlıkla kullanılabilen giyim tarzlarını ifade etmektedir. Bu stillerin oluşmasına ise kitleler tarafından büyük ilgiyle karşılanan giysi, obje, müzik grupları, farklı kültürel akımlar etki etmektedir. Moda adıyla ifade edilen olgu da popüler stillerin yıllar içerisinde az veya çok değiştirilerek yeniden insanlara sunulmasıdır.

İnsanların kendini ifade biçimleri arasında en önemli yere sahip olan kavramlardan biri stildir. Stilin düşünce tarzı ve yaşam biçimiyle kaçınılmaz bir ilişkisi vardır.

Populer stiller hakkında. 

İnsanların kendini ifade biçimleri arasında en önemli yere sahip olan kavramlardan biri stildir. Stilin düşünce tarzı ve yaşam biçimiyle kaçınılmaz bir ilişkisi vardır. Popüler kelimesi ise popülasyon, halk, kitle, insanlar gibi anlamları ifade etmektedir. Peki stilin oluşmasına ve populer stillerin modaya yansımalarına etki eden nedir?

Stil kullanılan giyim ürünleriyle kişinin kendisini ifade etme biçimi olarak bilinmektedir. Populer stiller eski zamanlardan günümüze kadar çok büyük değişimlere neden olmuştur. Onların yaranmasına insanların beğenilerini toplayan kültürel akımlar, medya, fikir öncülerinin etkileri neden olmaktadır. Bu olayların moda akımlarının oluşmasına etki eden bir yansıma olarak ele alınması dikkat çekmektedir. En çok beğeni toplayan popüler stiller Vintage stili, Bohem stili, Grunge stili ve Sanatsal giyim stilidir.

Vintage stili.

Bu stili tercih edenler eski dönemlerin ruhunu kiyafetlerinde ifade etmeye çalışmaktadır. ’Retro giyim tarzı’ olarak da bilinen vitage stilin esas stil parçalarına eski dönemlere ati büyük gözlükler, renkli çantalar, uzun etekler, renkli ayakkabıları örnek gösterebiliriz. Bu stil daha çok 1920’ler ve 1970’ler arasındakı zaman dilimini kapsamaktadır.

’Retro giyim tarzı’ olarak da bilinen vitage stilin esas stil parçalarına eski dönemlere ati büyük gözlükler, renkli çantalar, uzun etekler, renkli ayakkabıları örnek gösterebiliriz.

Bohem Stili

Bu stilin popüler olmasının en önemli nedeni özgürlüğü temsil eden ’hippi’ akımıdır. 1960 – 1970’ler bu stilin popüler olmaya başladığı dönemlerdir. Onun diğer bir tanımı ise ”hippi tarzı” olarak bilinmekte. Bu stilin esas parçalarına çiçekli elbiseler, uçuşan kumaşlar, özgürlük sembolünün renkli çizimlerinin olduğu giysiler aittir.

Grunge Stil

90’lar denilidiğinde akla gelen en önemli stillerden biri Grunge stildir. O müzik ve modayı birleştiren stil olarak da bilinmektedir. Bu stilin en önemli tamamlayıcıları oduncu gömlekler, deri ceketler, kaba botlar, zincirli pantolonlardır. Bu tarzın ortaya çıkması 90’larda çok fazla beğeni toplayan rock gruplarındakı kadınların kendi giysilerini kendilerinin yapmaya başlamasıyla ilişkilidir. Günümüzde her bir stille kullanılan ’Doc Martens’ adlı bot markasını trend olmasının da en büyük nedeni grunge tarzıdır.

Sanatsal Stil

Sanatsal giyim stili adından da anlaşıldığı gibi sanat eserlerinin kiyafetlere uyarlanması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu stil sanat ve modanın yakınlaşmasının en büyük örneğidir. Kiyafetlerin yanı sıra aksesuarlarda da kullanılan popüler sanat eserleri moda haftalarının en gözde parçaları arasında yer almaktadır. Bu stil daha çok her kesin giyemediği kiyafetleri ifade etmekte. Moda ikonlarının kendilerini farklı göstermek için kullandıkları parçalardır.

Yukarıda anlatılan popüler stillerin modaya yansımalarını her dönem az – çok görmek mümkündür. Giyim kolleksiyonlarında bu stillerin birebir aynısı kullanılmasa da benzer parçaların daha modern hallerine yer verilmektedir. Bu yüzden de popüler stiller modanın hayat kaynağıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.