Ultimate magazine theme for WordPress.

Panik Atak Nedir Belirtileri ve Tedavisi

0 46

Beyinde nöron adı verilen ve duygularımızı yöneten hormonal salgıların istem dışı anlık korku, kaygı, kriz yaşama nöbetlerine panik atak adı verilir. Bu hastaların tedavi edilmesinde ilaç tedavisi veya bilişsel davranış tedavisi terapileri uygulanır. Bu sayede panik atağın tamamen psikolojik bir rahatsızlık olduğundan ötürü bu hastalığı tüm yönleriyle bir anda ortadan kaldırması mümkün olmaktadır.

Panik Atak Hastalığının Belirtileri

  • Kalbin hızlı hızlı atması
  • Göğüs sıkışması
  • Ölüm korkusu
  • Boğulur gibi nefes darlığı geçirme
  • Başın dönmesi, sürekli sersemlik hali
  • Üşüme, titreme
  • Uyuşma, karıncalanma ve karın ağrısı belli başlı panik atak hastalarının hastalık belirtileri olarak kesinlikle söylenebilmektedir.

İlaç Tedavisi

Panik atak hastalarının başlangıç safhası ve ileri safhaları olmak üzere iki türlü çeşidi bulunmaktadır. İlaç tedavisiyle amaçlanan bireyin psikolojik olarak karşı karşıya kaldığı bu yoğun bunalım, kriz ve tedirginlik halinden bir an önce kurtulması amaçlanmaktadır. Bu yönüyle panik atak nedir konusunda ilaç tedavisinin gerçekten de önem teşkil eden yönleri vardır.

Bilişsel Davranış Tedavisi

Hekim gözlemi altında panik atak hastalarının bu psikolojik sorunları ortadan kaldırmasına yönelik uygulamalı tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemiyle korkunun üzerine üzerine gitmek amaçlanarak tamamen pratik panik atak tedavisi uygulanmaktadır. Bu nitelikleri ışığında söz konusu sorunların bir an önce ortadan kalkması mümkün hale gelmektedir.

Panik Ataklığının Nedenleri

Bu hastalık bilimsel olarak beyindeki nöronların (duyguları yöneten hormonlar) istemsiz olarak salgılanması ve böylelikle yersiz kaygı, korku, tedirginlik ve benzeri durumların kişiyi çıkmaza sürüklemesi hali olarak söylenebilir. Bunun yanı sıra yoğun çalışma temposu, aşırı stres ve kaygı halleri de panik ataklığı hallerinin belli başlı sorunları olarak kesinlikle söylenmesi gereken yönlerini oluşturmaktadır. Ortada duran bu nitelikler esas alındığı zaman panik atak çözümü her yönden mümkün hale gelebilmektedir. Tümüyle ortada duran bu özellikleri ışığında değerlendirildiği zaman her yönden panik atak hastalıklarının tümüyle tedavi edilmesi mümkün hale gelebilmektedir. Bu sayede sizlerin de tamamen korkularınızın üzerine üzerine uzman hekiminizin gözetimi altında giderek bu sorunları aşmanız mümkün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.