Ultimate magazine theme for WordPress.

Ofsayt Nedir?

0 420

Tüm dünyada kitleleri peşinden sürükleyen ve artık dev bir endüstri haline gelen futbol hala bazı kurallarıyla anlaşılmakta zorlanılan bir spor türü. Birçok kuralı içeren bu sevilen oyunda özellikle kadınların anlamakta zorlandıkları ofsayt, çoğu insan tarafından anlaşılmaz bulunmuştur. Kimi zaman doğru anlatılamadığından kimi zaman da eksik anlaşıldığından dolayı birçok insan bu kuralı net olarak tarif edememektedir.

Ofsayt Nedir? 

Oyun içerisinde top herhangi bir kaleye doğru hareket halindeyken, topun gittiği yöne atak yapan oyuncu ile rakip kaleci arasında yine rakip takımdan herhangi bir oyuncunun bulunmadığı durumlarda ofsayt olur ve bu durumda kaleciye en yakın atak oyuncusu da futbol tabiriyle ofsayta düşmüş olur bunun neticesinde de oyun durdurulur.

Neden uygulanır?

Ofsayt nedir ? sorusuna cevap bulunmasının ardından akla gelen bir diğer soru da budur. Bilindiği gibi futbol bir top dahilinde oynanan fiziksel bir mücadele oyunudur. İnsanların kitleler halinde bu spora gönül vermesinin temel nedenlerinden birisi de oyuncuların emek ve fiziksel çaba ile saha içerisinde mensup oldukları takımları için mücadele etmeleridir. Ofsayt kuralının gelmesi ile birlikte futboldaki bu mücadele ruhu korunmuştur. Şöyleki; eğer bu kural uygulanmasaydı atak yapan takıma mensup bir oyuncu her zaman rakip kaleci yanında kalacaktı ve çabalamadan, emek vermeden gol atacaktı. Futbol gibi heyecanlı bir oyunun doruk noktası da gol atmak olduğu için bu şekilde kolaylıkla gerçekleşen bir olay ne oyuncuyu ne de taraftarı tatmin edecekti. Tüm bu nedenlerden dolayı böyle bir kurala ihtiyaç duyuldu ve ofsaytın gelmesiyle futbolun heyecanlı, mücadeleci yapısı korunmuş oldu.

Ne zaman Ortaya Çıktı?

Bu kuralın ortaya çıktığı ülke, ”Futbolun Beşiği’ olarak bilinen İngiltere’dir. Dünya siyasetine en fazla başbakan kazandıran okul ünvanı ile ismi İngiltere dışında da duyulan Eton Koleji bu kuralın ilk uygulandığı yerdir. Günümüzde kullanılan modern ofsaytın ilk hali olan ve o dönem ‘sızma’ ismiyle anılan bu kural okul içerisinde yapılan maçlarda uygulanmaya başlanmıştır. Bu kuraldan ilham alarak ufak değişikliklerle benzerlerini uygulamaya başlayan diğer okullar da ortaya çıkınca yetkililer belirli bir standart oluşturmak için 1815 yılında bir araya gelerek oluşturdukları bir belgeyle modern futbol kurallarının temelini oluşturmuşlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.