Ultimate magazine theme for WordPress.

Oda Renginiz ve Siz

0 227

Oda Renginiz ve Siz, Özellikle ev hanımlarının daha çok hissettikleri bir durum vardır ki o da bazı odaya girilirken hissedilen duygunun diğer odaya girilirken hissedilmiyor olmasıdır. Bazen kişi bir odaya girerken hissettiği çekiciliği diğer oda da hissetmeyebilmektedir. Bunu belirleyen en önde gelen unsur ise duvar renkleridir. İster mekanın duvarlarında ister içindeki eşyalarda oldun renklerin psikolojiye etkisi ispatlanmış bir gerçektir. Bu konuda renk psikolojisi adlı bir bilim dalı dahi ortaya çıkmaya başlamıştır. Renklerin dünyası ile ilgili olarak bunun haricinde bir çok bilimsel kaynaklı çalışmalar olduğu bir gerçektir.

Renklerin insanların karakterlerinde, yaşantılarında ve bulundukları iç dünyalarında ayrı ayrı tanımlanabilen psikolojik tanımlamalarının var olduğu bilinmektedir. Kişilerin renkler ile bağdaştırılarak yaşamlarındaki olumsuzluklar ya da olumlu gelişmeler de bu seçimlerinin renklere aktarıldığı gerçeği ise unutulmalıdır.

Kişiye göre az da olsa farklılık gösterse de genelleme yapıldığında bazı renklerin olumlu etkileri belirlenmiştir. Bu renklerin tespiti aşamasında küçük bir alanda oluşturulacak ortamın kişinin kendisine etkisini değerlendirmesi ile gerçekleştirilebilir.

Bir halı veya bir mobilya rengi karar alınmasına yardımcı olabilecektir. Ayrıca kişinin girdiği odada ne hissetmek istediği de başka bir tercih yöntemidir. Örnek vermek gerekirse kişi yatak odasını dinlenme alanı olarak mı görür yoksa ihtiras odası olarak mı? Pastel ve soğuk renkler dinginlik verirken koyu renge gittikçe dramatik etkilerde hissedilebilmektedir. Oturma odalarında duvar renklerinin karanlık ve koyu bir renk ile donatılması nasıl uygunsuz olacak ise kişilerin renk seçimleri ev içerisinde bulunan odaların renk ahenkleri bir nevi farklı dünyalarda yaşamanıza sebep olabilecektir.

Diğer odalar için de içerisine girdiğinde kişinin ne hissetmek istediğine bağlı olarak renk tercihleri düşünülebilmektedir. Ancak kişilerin çoğunlukla odalarda bulunan duvarlarda açık renkler seçmelerinin nedeni hem açık ve ferah bir göz algısı oluşturmak, hem de evde bulunan eşyalar ile birlikte yapılacak renk kombinesini sağlamak olacaktır. Farklı renklerde düzenlenmiş eşyalar ile yine aykırı bir renk ile duvarların boyanması, bu oda içerisinde bulunan insanların belirli bir süre sonrasında gözlerinin yorulmalarına neden olabilecektir. Bu sebeple odalarda bulunan renk seçimlerinin özel olması çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.