Ultimate magazine theme for WordPress.

Obezite Nedir?

0 471

Obezite yaygın bir halk sağlığı problemidir. Obezite, tip 2 diyabet, sistemik hipertansiyon, kalp-damar hastalığı, dislipidemi, ateroskleroz ve inme gibi birçok komplikasyonlara yol açan, tüm yaş gruplarını etkileyen küresel bir sağlık sorunudur.Obezite, vücutta yağ fazlalığı ile ortalama yaşam süresini kısaltan ve/veya artan sağlık problemlerine neden olan patalojik bir durumdur. Obezite genellikle yağın, yağ dokusunda anormal veya aşırı birikmesiyle sağlığın bozulması olarak tanımlanır. Fizyolojik olarak, obezite metabolik değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bu değişiklikler, enerji alımı ve enerji harcaması arasındaki dengesizlikle, adipoz dokuda artmış yağ birikimine yol açmaktadır.

Obezite Tedavi Yöntemleri

Obezite kronik bir tıbbi durumdur. Obezitenin tedavisi zor ve karmaşık bir süreçtir ve sınırlı etkili obezite yönetim sistemleri dünyada ulusal sağlık hizmetlerinde belirtilmektedir. Yaşam tarzı değişiklikleri kilo yönetimi temelini oluşturmaktadır; davranışçı yaklaşım yeterli olmadığı zaman ise farmakoloji, tedavi olarak kabul edilmektedir. Dört yeni ilaç, lorcaserin (Belviq), fentermin / topiramat (Qsymia), naltrekson / bupropion (Contrave) ve liraglutide (Saxenda) son zamanlarda şişmanlık tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır. Bu yeni ilaçlar güvenli görünse de, pazarlama sonrası uzun vadeli çalışmalar, onların kardiyovasküler güvenliğini değerlendirmek için çalışmalar devam etmektedir.

Tüm kilolu obez bireyler başlangıçta ilaç dışı yollarla ağırlığını azaltmak için çalışmalıdır. Artmış fiziksel aktivite ve kalori kısıtlaması ile yaşam tarzı değişikliği obezite yönetiminde etkili değilse, klinisyenler reçeteli zayıflama ilaçları kullanabilmektedir. Farmakoterapi BMI ≥30 kg / m2 olan hastalarda ya da BMI ≥27 kg / m2 olanlarda mevcut obezite ile birlikte komorbid durumlarda düşünülebilmektedir. Son 20 yılda obezite oranlarındaki artışla birlikte, obezite ilaçları gelişiminde gelecek nesilde yeniden ilgi var olmaktadır. Obezite ile ilişkili karmaşık nöroendokrin patofizyoloji gösteren son çalışmalar, daha iyi hedeflenmiş ilaç geliştirilmesine neden olmaktadır.

Ciddi obezite hastaları için bariatrik cerrahisi; belirli endikasyonları karşılayan hastalar için kabul edilebilmektedir. Kilo kaybı için en güçlü müdahale, ortalama% 25-33 kilo kaybına yol açan bariatrik cerrahi olmaktadır. Bariatrik cerrahi, en az kısa-orta vadede, kilo kaybı ve diyabet remisyon açısından cerrahi olmayan yaklaşımlara üstündür. Genel olarak, obezite ilaçları ve obezite cerrahisi plazma lipid düzeyleri üzerine olumlu etki üretmek içindir, ancak lipid düşürücü etkisi tedavi rejimleri arasındakinin yanı sıra bariatrik işlemler arasında değişebilir. Sağlık sağlayıcıları ve tıbbi toplumlar için karmaşık bir hastalık olarak obezite için daha fazla tedavi seçeneklerine ihtiyaç vardır.

Doğal Bitkilerle Tedaviye Ne Dersiniz?

Günümüzde, geniş ticari ilaç firmaları tarafından birçok antioksidan formüllerin üretimi vücudun sağlığının iyileştirilmesi, vücutta birçok hastalığın tedavisinde ve bağışıklığı artırılması için kullanımı geliştirilmektedir. Ancak, doğal kaynaklardan ilaç birçok hastalığın kontrolünde kimyasal ilaçlar için bir yedek olarak akıllıca bir seçenek olacaktır. Bitki bazlı tıbbi ajanlar alternatif bir yaklaşım sunmaktadır. Yeşil çay, turunç, barbunya, zencefil, kiraz ve kurkumin gibi bitkiler  şişmanlık tedavisinde yardımcı olmaktadır. Yaygın rahatsızlıkların tedavisinde ve sağlığı desteklemek için otlar, baharatlar ve şifalı bitkilerin kullanımı pek çok eski kültürde iyi bilinmektedir. Baharatlarla beslenme düzeninde genellikle bitkilerde; tohum, çilek, kökleri gibi bölümleri ve bazen ayrılmış, kurutulmuş aromatik kısımlarından elde edilen uçucu ve uçucu olmayan kimyasalların çeşitli heterojen bir koleksiyonu bulunmaktadır. Diyetlerinde baharat ve / veya otlar kullanan popülâsyonlarda kronik hastalıkların daha düşük insidansa sahip olduğu gösterilmektedir. Doğal fitokimyasallar hakkında yeni anti-obezite ajanlar olarak keşfi için heyecan verici bir fırsat sunulmaktadır. Literatür uyarınca doğada çok sayıda biyolojik olarak aktif bileşiklerin obezitenin tedavisinde potansiyel olarak yararlı oldukları gösterilmektedir. Obez hastalar için güvenli ve etkili olduğu düşünülmüş, anti-obezite farmakolojik tedavilerde uygulanabilmektedir. Obezite tedavileri arasında aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı mekanizmalar yoluyla enerji alımını azaltmak için en umut verici stratejiler: lipaz inhibitör etkisi, gıda alımı baskılayıcı etkisi, adiposit farklılaşması üzerine inhibitör etkisi, enerji harcaması üzerindeki uyarıcı etkileri üzerine ve lipid metabolizması düzenleyici etkisi bulunmaktadır.

Beslenme ve sağlık uzmanları, doğru beslenme alışkanlıkları ile birlikte fiziksel aktivite makul düzeyde, sağlıklı bir yaşam tarzının iki temel ilkeleri olduğuna inanılmaktadır. Bir günlük bir bireye bu doğal maddeler içeren diyet uygulanması ucuz, kolay, daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olacaktır. Ancak, insanlar için bu ürünlerin uygulanması hakkında bazı şüpheler vardır. Bitki malzemeleri zararsız olarak kabul edilmemelidir. Karışık bitki preparatları aşırı doz tüketimi veya olası sinerjik etkileri nedeniyle bazen karaciğer toksisitesi gibi insan vücudu üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Diğer bir önemli husus, bu kilo vermeye yardımcı ürünlerin uzun vadeli kullanımı herhangi bir tıbbi ya da beslenme denetimi altında olmasıdır.

Tek ve karışık, anti-obezite tıbbi bitki preparatları farklı etkileriyle çeşitlenmektedir. Aslında tek ele alındığında, karışık şifalı bitki preparatlarına göre bu şifalı bitkilerin diyetle alımı emniyet ve etkinliği daha yüksek derecede sağlanabilmektedir. Bu bulgularla, birçok sağlık kuruluşu düzenli olarak özellikle sebze ve seçilen otlar, zerdeçal, beta, zencefil ve yeşil çay gibi doğal malzemelerin tüketimi ile ilgili öneri vermektedir. Bununla birlikte, bitkisel preparatların kalitesi, uygulanan tedavi dozajı, uygulama yolu, tedavi süresi, çeşitli biyolojik olarak aktif bileşenlerin varlığı ve konsantrasyonu; bunların ilgili işlevleri, deneysel yöntemler de dahil olmak üzere kullanılan çalışma tasarımı, bitkinin güvenliği ve etkinliği gibi bu tür çalışmaların sonuçlarını etkileyebilecek diğer faktörler de vardır. Bu potansiyel bitkilerin tanıtımı hastaların, akupunktur ve hipnoterapi gibi diğer alternatif tedaviler ile birlikte alternatif bir yaklaşım olarak kullanmak için obezite yönetiminde yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.