Ultimate magazine theme for WordPress.

Neden Maskülen?

0 423

Maskülen nedir? Neden çok uzun zamandır modada her şey değişir de o bir şekilde kendine yer bulur?

Maskülen; erkek çizgileri olan bir giyimdir. Öncüsü 1909 yılında markasını kuran Coco Chanel olmuştur. Nerdeyse bir asırdır varlığını koruyan bir markadır. Onu bu kadar uzun süreli bir marka olmasını sağlayan; insanlara şıklığı ve rahatlığı bir arada sunmasıdır.

Peki Chanel, bir asıra damgasını vuran bu markayı nasıl yaratmıştır? Chanel cesur ve yenilikçi bir yapıya sahiptir. Kadınlar , özellikle 19.yy’da sürekli , kabarık etekler, kalın korseler ve jüponları kullanıyorlardır. Dolayısıyla, sosyal hayatın içinde , bir çok alanda varlık gösterememişlerdir. Örneğin; at binmek isteyen Chanel bu duruma rest çekmiş ve o zamanlar bir ilke imza atmış ve pantolon giymeye başlamıştır. Böylelikle Chanel, o bir asıra imza atacak markanın ilk adımlarını atmıştır. Kadınların rahatını ve konforunu düşünen, onları süslü bir çam ağacı gibi gösteren, komik kıyafetler yerini daha sade bir giyime bırakmıştır.

Maskülen tarzın olmazsa olmazları arasında aksesuarlar yer alır. Bunların en önemlisi ise şapkadır. Zaten Chanel ilk mağazasını, bir şapka mağazası olarak açmıştır. Bunu siyah kazaklar üzerine dizili inci kolyeler, kesilmiş ve kısaltılmış kravatlar,papyonlar ve pantolon askıları takip etmiştir. Artık kadınlar kısa bol pantolonlar giymeye başlamış ve sadeliği baş tacı yapmışlardır.

Chanel önemli bir moda ikonudur. Çünkü o bir stil yaratmıştır, geçici bir moda akımı yaratmamıştır ki! O ayağı yere basan, ihtiyaca yönelik yepyeni bir stil geliştirmiştir.

Günümüzde jeanlerle, blazer ceketlerle, oxford ayakkabılarla, zaman zaman safari şapkalarla meç edilerek daha spor, daha gündelik hale getirilmiştir. Artık sokakta, takım elbiselerini altına şık spor ayakkabısı giyen kadınlara rastlıyoruz. Ya da kot pantolonuna askı takmış ve buna dişiliğini de katarak yepyeni bir hava yaratan kadınlara…. Chanel zamanında genelde kısa erkeksi, arkaya doğru yatırılan saçlar görürken, günümüzde daha doğal ve dağınık saçlara rastlıyoruz.

Bir önemli noktaya daha değinmeden geçemeyeceğim. Maskülen tarz, erkek kıyafeti giyinmek değildir zira zaman zaman bu tarz şekillerde karşımıza çıkmıştır. O, kostüm partisinde erkek taklidinden öteye gitmez ve komik bir hal alır. Maskülen tarz, erkeksiliğin kadın kıyafetlerinde dokunuşlarının olmasıdır. Modadan öte bir stil yaratmak ve onu yaşamaktır.

“Moda ölür ama stil yaşar.” C.Chanel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.