Ultimate magazine theme for WordPress.

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir? 

0 324

Karşıdaki kişinin duygularını anlama kapasitesi empati yeteneği ile ölçülür. Ancak gerek genetik gerek psikolojik sebepler yüzünden bazı kişilerde bu yetenek gelişmemiştir. Bu kişiler karşıdaki kişinin duygu ve düşüncelerini anlamakta zorlanırken aynı zamanda kendi duygu ve düşüncelerine daima öncelik verirler. Narsist kişilik bozukluğu olarak algılanan bu rahatsızlığa sahip kişilerde karşıdakinin hislerinin bir değeri yoktur. Sürekli kendilerini ön plana çıkaran bu kişiler için diğer insanlar daima kendinden sonra gelecektir.

Narsist kişileri nasıl anlarsınız? 

Narsist kişilik bozukluğunun belirtileri kişilerin kendilerini her alanda en iyi olarak tanımlamalarıyla kendini gösterebilir. Ancak dışarıya karşı bu algıyı vermek için uğraşan kişilerin iç dünyalarında kendini değersiz hissetme ve kendini kanıtlama güdüleri oldukça yüksektir. Bu yüzden sürekli bir onaylanma ihtiyacı içinde olurlar. Bu beklentileri karşılanmadığı için iç dünyalarındaki değersizlik hissi karşı tarafa agresiflik ve küçümseme olarak yansımaktadır.

Empati yoksunluğunun işaretleri 

Bir kişilik bozukluğu olan narsizmde empati yoksunluğu ve duyguları anlamama durumu yüzünden narsistlerin karşıdaki kişiyi kullanmalarına da sık rastlanır. Kendilerini saklama konusunda oldukça becerikli olan bu kişiler karşıdaki kişinin duygularını kullanarak kendi çıkarları doğrultusunda onları yönlendirebilirler. Genelde sosyopati ile birlikte görülebilen bu rahatsızlık erken çocukluk döneminde yeterli duygusal bağ kuramamanın bir ürünü olarak görülmektedir. Yeterli ilgi ve alaka göremeyen ve benlik algısı oluşamayan çocukların ileride narsist bir kişiliğe sahip olmaları yüksek bir ihtimaldir. Ayrıca gelişimi bozan travmalar da kişilik bozukluğun oluşmasındaki etkenler arasındadır.

Narsisizmin tedavisi

Narsisizmin tedavisi erken dönemde keşfedildiğinde tam olarak gerçekleşmese bile kontrol altına alınabilir. Ancak kronik bir hale dönüşen narsist kişilik bozukluğunun tam olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Çünkü bu kişiler kendilerinde bir sorun olduğunu fark etmez ya da kabul etmek istemezler. Bu da tedaviyi zorlaştıran önemli bir etkendir.

Psikoterapi yöntemiyle tedavi

İdelaize etmek, kibir, benmerkezcilik, kabalık, agresiflik ve karşıdakini dikkate almama gibi pek çok belirtisi olan narsizmde psikoterapi yöntemi durumun ciddiyetini hafifletebilir. Ancak ilk aşamada beklentileri oldukça yüksek, onaylanma ve övgüye muhtaç bu hastaların beklentileri belirli ölçüde karşılanmalı, yavaş ve uzun bir terapi süreci sonunda başkalarının bakış açısından bakmasını sağlamak için empati yeteneği üzerinde çalışılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.