Ultimate magazine theme for WordPress.

Mutlu Bir İlişki İçin 6 Öneri

0 341

Günümüzde yaşanan ilişkilerin çoğu ayrılık ya da boşanma ile sonuçlanmaktadır. Bunun en önemli faktörlerinden bir tanesi de çiftlerin mutlu bir ilişki için ne yapacaklarını bilmiyor olmalıdır. Bazı uzmanlar ve yazarlar tarafından ortaya koyulan köşe yazıları ve kitaplar, çitlerin daha uzun süreli ve mutlu bir ilişki sürebilmeleri adına çeşitli tavsiyeler vermektedir. Mutlu bir ilişkiyi elde etmek iste 6 kriter ile gerçekleşebilmektedir.

Bağlanmaktan Korkmamak

Son yıllarda ortaya koyulan araştırmaların sonucunda birçok kişi evlenmekten ya da uzun süreli ilişkilerden dolayı korku yaşamaktadır. Bu nedenle de bağlanma korkusu ortaya çıkmaktadır. Mutlu ve uzun bir ilişki ortaya çıkarmak için ise çiftlerin birbirine bağlanma konusunda korku yaşamamaları gerekmektedir.

Bahanelere Sığınmamak

Çiftler arasında genellikle büyük tartışmalara da yol açan olayların en başında bahaneler gelmektedir. Birçok erkek ya da kadın fark etmeksizin bahanelere sığınarak, gereğinden fazla büyük problemler ortaya çıkartmaktadır. Bahaneler, gerçek olmayan durumlar karşısında kişinin ürettiği kendini kandırmacadır. Bu nedenle de ilişkileri yıpratmaktadır.

Cinsellik

Uzun ve mutlu ilişki kurmak için en önemli konulardan birisi de cinselliktir. Erkek ve kadın arasında doğanın en temel kanunu olan cinsellik konusu, bir tabu olarak görülmektedir. Ancak bu konunun ortadan kaldırılması ve çiftlerin cinsellik yaşaması, mutlu bir birlikteliğin temel unsurları arasında yer almaktadır.

İşkolik Olmamak

Evliliklerin yıkılmasında göz önüne çıkan unsurlardan bir tanesi de işkolik davranan eşlerdir. İşkolik bireylerde psikolojik ve fizyolojik olarak yıpranmalar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de eşler birbirine yeterli zamanı ayıramaz ve zamanlar aralarındaki bağları kopar. Böylece zamanla mutlu başlayan ilişkiler sona erebilmektedir.

Empati Kurmak

Empati, insanın kendini karşısındaki kişinin yerine koyması olayıdır. Yani bir olaya karşıdaki kişinin açısından da bakma işlemidir. Çiftlerin birbirine karşı empati ve düzgün iletişim kurmaları, sağlıklı ve uzun bir birlikteliği oluşturmaktadır.

Özür Dilemek

Tüm bu kriterler arasında birçok bireyin yapmadığı özür dilemek, mutlu bir ilişki için 6 öneri içerisinde en önemli olanıdır. Sağlıklı bir ilişkide kişiler, yapmış oldukları hatalar sonucunda karşındakinden özür dilemesi sonucunda telafi şansı elde ederler. Bu sayede ilişkinin daha uzun ve mutlu bir şekilde devam etmesi sağlanabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.