Ultimate magazine theme for WordPress.

Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0 315

Yoğun bir baş ağrısı, bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı duyarlılık şeklinde gösteren ve bazen günlerce süren migrenin kadınlarda erkeklere göre görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle adet dönemlerinde daha da şiddetlenen bu ağrının hormonal değişimler ile tetiklendiği biliniyor. Sıradan bir baş ağrısı olarak tanımlanamayacak kadar şiddetli bir ağrının eşlik ettiği migren, genelde başın tek bölümünde ve şakaklarda zonklama şeklinde kendini gösterir.

Migren neden olur? 

Ataklar şeklinde ortaya çıkan ve küçük ağrılar ile başlayıp kişiyi yatağa bağımlı hale getirebilecek kadar şiddetlenerek günlerce devam eden migrenin tam anlamı ile sebebi bilinmiyor. Ancak en büyük risk faktörünün genetik olduğuna dair bilgiler mevcut. Bu yüzden ailede bu tarz bir hastalık olanların aynı sorunu yaşamaları daha yüksek ihtimal

Migrenin aurasını tanımak 

Ağrının şiddeti artmadan önce öncü belirtiler kişinini atakları daha hafif atlatması için yol gösterici olabilir. Aura olarak adlandırılan bu belirtilerin başında görsel sorunlar geliyor. Titrek ve flu şekilde bir görüş algısı yaşanmaya başladığı zaman ağrının ardından geleceğini bilmelisiniz. Ayrıca el ve dilde uyuşma ile karıncalanma hissi de yine ön belirtiler arasındadır.

Migren çeşitleri nelerdir 

Kadınlarda erkeklere göre üç kat fazla görünen migrenin farklı çeşitleri de bulunuyor. Ağrının şiddetinden hissedildiği bölgeye göre değişen bu farklılıklar migren nedir kısmından ziyade hastalığın tedavi sürecinde yol gösterici olacaktır. Bu detayları doktorunuz ile görüşüp uygun tedavi yöntemleri belirleyebilirsiniz.

Migreni tetitkleyen durumlar 

Stres tüm hastalıkların dostudur. Bu yüzden yoğun bir çalışma temposu, depresyon, stres gibi durumlarda migrenin kendini göstermesi olasıdır. Ayrıca öğün atlamak, soğuk hava şartları, uyku düzensizlikleri ve uzun seyahatler de bu sorunun yaşanması için uygun zemini hazırlayan durumlar arasındadır. Migren tedavisi ile ilgili uygulamalara geçmeden bu etkileri ortadan kaldırmak gerekir.

Tedavi yöntemlerinde başarı oranları 

Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen migrene ne iyi gelir kısmında tıbbi tedavilerin dışında bu hastalık olanların evde hazırlayacakları bazı tedavi yöntemleri de mevcut. Kış aylarının vazgeçilmezi ıhlamuru hem soğuk algınlığında hem de migrenin yaşattığı sorunlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca zencefil, biberiye, melisa otu gibi diğer bitkilerden demleme yöntemi ile yapılacak çaylar da atakların şiddetini azaltacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.