Ultimate magazine theme for WordPress.

Meşhur Hatay Yemekleri

0 359

Lezzet Şehri Hatay

Dört tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin aynı zamanda dört tarafı farklı lezzetlerle de çevriliridir. Birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Türkiye oldukça farklı lezzetleride bünyesinde barındırır. Bu lezzetlerden biride UNESCO tarafından yaratıcı şehirler ağına katılan Hatay mutfağıdır. Hatay mutfağı 600’ün üzerinde lezzeti içerisinde barındırırken aynı zamanda her damak tadınada hitap ediyor.

Lezzeti Bol Baharatında Saklı

Hatay’ın meşhur yemekleri nelerdir? denildiğinde akla ilk gelenler arasında oruk yer alır. İçli köfteye benzeyen oruk hamur haline getirilen et, bulgur ve baharatların içerisine doldurulan kıymalı fıstıklı harcın kızartılmasıyla hazırlanır. Tepsi kebapsız bir Hatay düşünülemez elbette. Çeşitli baharatla yoğurulak köfte harcı tepsiye yayılır ve üzerine yerleştirilen domates biber ile odun ateşinde pişirilir. Dilimlenerek sunulan tepsi kebabı arzuya göre lavaşın içerisine sarılarakta yenilir.

Mezeler Şehri Antakya

Yemekleri kadar mezeleriyle adından söz ettiren şehir birçok mezenin çıkış noktası olmuştu. Hatay mezeleri denildiğinde ilk akla gelen ise abagannuştur. Közlenmiş patlıcan, biber, domatesin harmanlanıp zeytinyağı, nar ekşisi ve sarımsakla bir araya getirilmesiyle oluşan meşhur bir mezedir. genellikle sabah kahvaltılarında ve akşam üstü çaylarında pratikçe yapılan çökelek salatasıda Hatay mezeleri arasındadır.

Hamur İşinden Çorbaya Yöresel Tatlar

Kaytaz böreği ise Hatay’ın meşhur yemekleri nelerdir sorusuna bir cevap niteliğinde olan diğer bir lezzettir. Kıymalı, biber salçalı, nar ekşili bir tada sahip olan kaytaz böreği her öğünde tüketilebilen ve fındık lahmacun büyüklüğünde bir yöresel lezzettir. Hatay’ın diğer bir meşhur lezzeti ise soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak bir çorba olan kumbursiyedir. Arpacık soğan, kuşbaşı et, patates ve yoğurdun ana malzemelerini oluşturduğu çorba oldukça besleyicidir.

 

Tatların Şahı Hatayda

Hatay’ın belen ilçesinde yapılan belen tava ise kuzu etinin domates, biber ve baharatla harmanlanarak taş fırında pişirilmesiyle hazırlanan ve suyuna ekmek banılarak yenilen yöresel bir yemektir. Elbette Hatay’ın meşhur yemekleri nelerdir? sorusuna herkesin direkt vereceği cevap künefedir. Özel tuzsuz peynirin kadayıfın arasına konulup taş fırında pişirilip şerbetlenmesiyle damakları şenlendiren künefe Hatay’ın en bilinen lezzetidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.