Ultimate magazine theme for WordPress.

Masaj Nedir? Teknikleri Nelerdir?

0 366

Masaj

Yumuşak deri üzerine manipüle hareketler ile uygulanan kan dolaşımını hızlanmasını sağlayan, uygulamaların tümüne masaj adı verilir. Kas, sinir ve eklemler üzerinde etkili olan masaj, insanoğlunun bildiği en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Yunan, Pers, Çin , Hindistan gibi köklü medeniyetlerin kullandığı ve tarihi kaynaklarında bahsettikleri bu yöntem ile kırık, çıkık tedavisi, felç tedavisi gibi fiziksel rahatsızlıklar da uygulandığı gibi savaş sonrası yorulan askerler üzerinde de uygulandığı belirtilmiştir. Eski cağlarda yaşayan tıp bilginleri insanoğlunun bu tedavi yöntemini daha da uzun süre kullanacağını on görmüşlerdir. Nitekim on görülerinde de haklı çıkmışlardır. Günümüzde masaj yöntemine belirli teknikler etkilenerek bir çok iç organ ve uzuvların tedavi edilmesinde önemli rol oynamıştır. Baş, boyun ve sırt gibi uzuvlardaki ağrıları hafifleten masaj, vücutta uygulandığı bölgede kan dolaşımını hızlandırır. Kas sistemi , sinir sistemi ve eklemleri güçlendirdiği de bir diğer olumlu etkisinden biridir. Etkileri saymakla bitmeyen masaj uygulaması aynı zamanda cilt üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Selulitlerin azalmasını sağlayan uygulama cildin canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Masaj Teknikleri

Masaj teknikleri her bölgeye göre değişiklik gösterir. Avrupa’ da klasik masaj olarak bilinen oldukça sert bir uygulamaya sahip Isveç masajı 5 farklı teknik hareket ile gerçekleşir. Isveç tekniği ile bel , boyun ve sırt bölgelerindeki ağrılar hafifler, vücudun daha güçlü olması sağlanır. Thai Masajı adı verilen yöntem daha çok Tayland Bölgesinde uygulanır. Detoks etkisi olan bu yöntem, vücuda uygulana baskılar uygulanır. Toksin maddesini vücuttan atmayı sağlar. Stres ve kaygı duygularını ortadan kaldırılır.

Sıcak taş masajı, Uzakdoğu kökenli bir teknik olup volkanik taşların ısıtılarak, vücudun belirli bölgelerine koyularak ve baskı uygulayarak gerçekleşir. Enerji verdiği düşünülen bu taşlar ile vücut dinlendirilir.

Refleksoloji adı verilen teknik Tayland Bölgesinde ortaya çıkan ilginç tekniklerden biridir. Ayak tabanına elle ve ahşap çubuklar ile uygulanan bu tekniğin mantığı; ayak tabanında, iç organlara ve bazı uzuvlara karşılık gelen noktalar olduğu düşünülür. Böbrek, kalp, mide, bağırsak, akciğer, karaciğer gibi iç organların tekrar eskisi gibi işlevini devam ettirmesi sağlanır. Ayak tabanında ayrıca baş, göz, sırt, bel gibi uzuvlara da karşılık gelen noktalar olduğu bilinir. Ağrının şiddetine göre baskı şekli ve süresi değişiklik gösterir. Derin kas masajı adı verine uygulama ise en alttaki kaslara ulaşılarak yapılan tekniktir. Vücuttaki toksinler dışarı atılır. Vücut daha güçlü ve enerjik olur.

Masaj Salonları

Masaj genel olarak özel masaj salonlarında, büyük otellerde ve fizik tedavi merkezlerinde uygulanır. Eğitimli, sertifika sahibi, deneyimli kişilere masaj yaptırmak gerekir. Masaj eğitimi almış kişiler insan anatomisini iyi bilirler, şikayete ve ihtiyaca göre belirlenen tekniklerle uygulama yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.