Ultimate magazine theme for WordPress.

Kuru Bir Cilde Sahip Olanların Yapması Gereken 6 Detay

0 298

Öncelikle cilt kuruluğuna neden olan başlıca faktörlerden bahsedelim. Cilt kuruluğu kalıtsal olabildiği gibi bilinen bazı yanlış uygulamalar sebebiyle de meydana gelebilmektedir. Kuru cilde sahip olan bireyler bu yanlış uygulamalardan kaçınarak ciltlerinin kurumasını engelleyebilirler. Sıcak sudan mümkün oldukça uzak durun

Banyo yaparken , elinizi yüzünüzü yıkarken ve bulaşık yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmaya çalışın. Çünkü sıcak su kullanımı cilde nem veren doğal yağların azalmasına neden olur. Ayrıca bulaşık yıkarken eldiven takarak ellerinizin kurumasına bir miktar engel olabilirsiniz.

Soğuk havalara dikkat edin

Soğuk havalarda mutlaka eldiven giyin. Ayrıca yüzünüzü de soğuktan korumaya çalışın. Çünkü soğuk ve kuru havalar cilt kuruluğu şikayetinin nedenleri arasındadır. Ellerinizi ve yüzünüzü kapatarak cildinizin kurumasına engel olabilirsiniz.

Kimyasal ürünlerden uzak durun

Kullandığınız kozmetik ürünleri seçerken daha dikkatli olun. Alkol, parfüm , paraben ve parafin olmayan ürünler tercih etmeye çalışın. Çünkü bu ürünler cildinizi tahriş etmekte ve cildinizin hava almasına engel olmaktadır. Ayrıca yüzünüzü de çok fazla sabunlamamalı mümkün olduğunca bu işlemi en aza indirmelisiniz.

Kıyafet seçimlerinizde özenli olun

Vücudunuzun hava almasını sağlayacak kumaşlar kullanmaya özen gösterin. Pamuklu ve ipekli kumaşlar cildinizin hava almasına engel olmazlar. Bu yüzden tercihinizi bu tarz kumaşlarda kullanın. Ayrıca sadece kıyafet seçiminizde değil nevresim takımlarınızda da pamuklu ürünler tercih etmeye çalışın. Çünkü günümüzün büyük bir çoğunluğu da orda geçmektedir.

Evinizi nemli tutmaya çalışın

Evlerde bulunan soba, kombi gibi ısıtıcılar evin havasının kurumasına neden olmaktadır. Bunu en aza indirmek için peteklerinizin üstüne su koyarak ya da piyasada satılan nem cihazları ile evinizdeki kuru havadan kurtulabilirsiniz.

Susuz kalmamaya çalışın

Yaz mevsimlerinde sıcaktan dolayı terleme ve alkol kullanımı yüzünden vücut susuz kalabilmektedir. Bu yüzden su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.