Ultimate magazine theme for WordPress.

Kısırlık Sebepleri ve Tedavi Seçenekleri

0 348

Kısırlık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kısırlık çoğu insanın düşündüğünden çok daha yaygındır. Resolve’ye göre, Ulusal İnfertilite Derneği, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık sekiz çiftten biri – üreme çağındaki nüfusun yaklaşık yüzde 12’si – doğurganlık sorunları yaşıyor ve hamilelik konusunda zorluk çekiyor.

Gerçek şu ki, bir kadının vücudunun hamileliği dokuz ay boyunca başarılı bir şekilde sürdürmesi için tam olarak yüzlerce değişkenin örtüşmesi gerektiğidir.

Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye giren sağlıklı, doğurgan 30 yaşında bir kadının, her bir adet döngüsü sırasında yaklaşık yüzde 20 gebe kalma şansı vardır. 40 yaşına geldiğinde, oranlar her döngüde yaklaşık yüzde 5’e düşer.

“Tipik” infertil hasta yoktur. Bunun yerine yumurtlama ve sperm eksikliği en yaygın kısırlık problemleridir.

Yumurtlama, bir kadının beynindeki hormonlar ile yumurtalığındaki yumurtalar ve hormonlar arasında karmaşık bir iletişim sürecidir. Kısırlık ile ilgili yumurtlama problemlerini anlamak için önce yumurtlamayı anlamalısınız.

Adet döngünüz başladığında (döneminizin bir günü), östrojen seviyeleriniz düşüktür. Hipotalamusunuz (beyninizin hormon seviyelerini korumaktan sorumlu olduğu bölge) hipofiz bezinize folikül uyarıcı hormon (FSH) adı verilen bir hormon üretmeye başladığını söyler.

FSH, büyümeye gelişmeye hazır olan yumurtaları tetikler. Bu yumurta köklerinden biri, yumurtlamaya muktedir baskın olgun yumurtaya dönüşür, diğerleri dejenere olur.

Foliküller östrojen üretir ve östrojen seviyeleri belirli bir eşiğe ulaştığında, yumurta olgunlaşır ve salınmaya hazırdır. Hipofiz bezi daha sonra, yumurtanın olgunlaşmasına ve yumurtalık duvarından salınmasına ve 48 ila 72 saatlik bir süre boyunca fallop tüpü boyunca ilerlemesine neden olan luteinize edici hormon (LH) adı verilen bir hormon salgılar.

Yumurtlama sorunları birkaç faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir:

 • Yumurtalıklar artık yumurta içermeyebilir
 • Yumurtalıklar yumurtalıkta bulunur, ancak hormonal iletişim döngüsündeki aksamalar nedeniyle yumurtlama bozulur.
 • Yaş, bir kadının doğurganlığında da önemli bir faktördür. 35 yaşından sonra, bir kadının doğurganlığı hızla azalır. 43 yaşına gelince, yumurtalıklarında normalde daha az normal yumurta kalır ve gebe kalma olasılığı daha düşüktür.
 • Bir kadının yumurtalarının kalitesi hamile kalma şansı için kritik öneme sahiptir. Hamile kalmakta zorlanılıyorsa, bir over rezerv testi yaptırabilir. Bu test, birkaç kaliteli yumurta olduğunu veya çok düşük gebe kalma olasılığını gösterirse, doktoru donör yumurta kullanmasını önerebilir.
 • Yaşlı bir kadının düşük yumurta kalitesine sahip olması muhtemel olsa da bu durum genç kadınları da etkileyebilir. Her yıl yaklaşık 20.000 vitro fertilizasyon (IVF) çevrimi, donör yumurta kullanımını içerir.
 • Kadınlar için daha az yaygın olarak tanımlanabilen doğurganlık sorunları arasında yapısal sorunlar veya pelvik enflamatuar hastalık (PID) veya endometriozisin (adezyonlara ve kistlere neden olan bir durum), uterus fibroidlerine veya çok nadiren doğum kusurlarına neden olan fallop tüplerinin ve / veya uterusun skarlanması yer alır.
 • Sperm eksiklikleri düşük sperm üretimini (oligospermi) veya sperm eksikliğini (azospermi) içerebilir. Sperm ayrıca zayıf bir hareketliliğe de sahip olabilir. Ek olarak, sperm hücreleri yanlış biçimlendirilmiş olabilir veya yumurtaya ulaşacak kadar uzun süre hayatta kalmayabilir.
Uzmanların çoğu, üreme sağlığı sorunları bilinmeyen çiftlerin, tıbbi yardım almadan önce 12 ay boyunca cinsel ilişkide gebe kalmaya çalışmasını önermektedir.

Kısırlık Teşhisi Nasıl Yapılır?

Uzmanların çoğu, üreme sağlığı sorunları bilinmeyen çiftlerin, tıbbi yardım almadan önce 12 ay boyunca cinsel ilişkide gebe kalmaya çalışmasını önermektedir.

Bununla birlikte, bir kadın 35 yaş veya daha büyükse, adet düzensizlikleri, bilinen tubal problemler, düşük veya tiroid rahatsızlıkları öyküsü varsa, bu süreçte daha erken, genellikle altı ay içinde bir uzmana danışmalıdır.

Bilinen sperm eksikliği veya enfeksiyon öyküsü, kanser tedavisi veya skrotal cerrahi öyküsü olan erkekler de işlemin erken döneminde bir uzmana danışmalıdır.

Kısırlık Konusunda Endişeniz Varsa Uzmana Danışın

 • Herhangi bir alternatif yöntem denemeden önce uzmana görünün
 • Kısırlığın tüm yönleriyle ilgili kendinizi mümkün olduğu kadar eğitin.
 • Sorular sorun
 • Tedavi seçeneklerinizi, maddi ve duygusal olarak neyin mümkün olduğunu bilin.
 • Androloji alanında alt uzmanlığı olan ürologlar, erkek kısırlığını teşhis ve tedavi eden uzmanlardır.
 • Bir uzmanı ararken, onun eğitimi ve uzmanın ne kadar zamandır kısırlık alanında çalıştığını sorduğunuzdan emin olun.

Çoğu tıbbi değerlendirmede olduğu gibi, potansiyel doğurganlık sorunlarının belirlenmesi en kolay, en ucuz ve en az invaziv yaklaşımla başlamalıdır. İlk değerlendirme şunları içermelidir:

 • Pelvik enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler), döngü uzunluğu, önceki obstetrik öykü, ameliyatlar, vb. Sorular da dahil olmak üzere her iki partnerin tıbbi geçmişi.
 • Erkeklerde veya kadınlarda belirli hormonal anormallikleri taramak için kan testleri
 • Ne sıklıkla yumurtladığınızın değerlendirmesi
 • Semen analizi (erkeğin sperminin miktarı ve kalitesi).

Histerosalpingogram (HSG)

X ışını sırasında vajinadan uterusa özel bir boya enjekte edilir. Bu, sağlık uzmanınızın hem uterus boşluğunu hem de fallop tüplerinin açık olup olmadıklarını görmesine yardımcı olur.

Transvajinal ultrason

Bu muayene, sağlık uzmanınızın endometriyumunuzun kalınlığına bakmasını ve uterusun içine bir yumurtanın ne kadar iyi implante edebileceğini görmek için polipler, fibroidler veya yumurtalık kistleri gibi anormallikleri araştırmasını sağlar.

Ek olarak, yumurtalıkta kalan yumurta miktarını belirlemek için ultrason sırasında bir antral folikül sayımı yapılabilir. Bu yaygın olarak gerçekleştirilen “yumurtalık rezervi testlerinden” biridir.

Laparoskopi

Bir laparoskopi sırasında, cerrah uterusun, yumurtalıkların ve fallop tüplerinin dışını görmek için göbek düğmesinin altındaki küçük bir kesiden ince bir teleskop yerleştirir. Cerrah endometriozis veya adezyonlar bulursa, prosedür sırasında bunları çıkarabilir. Laparoskopi genellikle genel anestezi altında yapılır.

Histeroskopi

Bir histeroskopi sırasında uterusa küçük bir teleskop yerleştirilir. İmplantasyonu engelleyebilecek küçük fibroidler, polipler veya skar dokusu daha sonra çıkarılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.