Ultimate magazine theme for WordPress.

Kas Kasılmalarının Sebepleri Nelerdir?

0 328

Kas bölgelerinde oluşan istem dışı ağrı ve kasılmalara kas kasılması ya da spazmı denmektedir. Bu kasılmaların birçok nedeni bulunmaktadır. Kaslar hareket edebilmek için sürekli kasılıp gevşerler. Kasılma sırasında beyin kaslar için gevşeme sinyalini gönderemediği durumda kramp oluşmaktadır. Kramp sorunu çok fazla karşılaşılan bir sorundur. Peki, Kas Kasılmalarının Sebepleri Nelerdir?

Kas Kasılmaları En Fazla Nerede Oluşur?

Aniden oluşan kas kasılmaların birden fazla kas grubunda oluşabilmektedir. Bu kasılmaların en fazla görüldüğü bölge bacaklarda bulunan kaslardır. Ayrıca kollarda, el, ayak ve mide krampları da görülmektedir. Bu sorunlar hemen hemen her yaşta karşılaşılan bir sorundur.

Kas Kasılmalarının Başlıca Nedenleri?

Aniden oluşan ve insanları olumsuz etkileyen kas kasılmalarının sebepleri nelerdir? Bu sorunun oluşmasındaki en önemli etken ısınmadan spor yapmaktır. Kaslar ısınmadan zorlandığında kasılmalar başlar ve daha ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca d vitamininin eksikliği de kas kasılmaları için önemli bir etkendir. B1, B5 ve B6 vitaminlerinin eksikliği, MS hastalığı, kalsiyum, potasyum ve magnezyum vitaminlerinin eksikliği, aşırı oranda terleme, idrar söktüren ilaçların kullanımı, sıvı tüketiminin yeterli seviyede olmaması ve aşırı sıvı kaybı, sinir sıkışması, vücudun kaldıramayacağı oranda spor yapılması ve yetersiz kan dolaşımından kaynaklanan kas kasılmaları başlıca nedenler arasındadır.

Kas Kasılmalarını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kas kasılmalarından dikkat edilecek en önemli etken özellikle spor yapan kişiler için, vücudun kaldırabileceği düzeyde spor yapılmasıdır. Isınmadan spor yapılmamalıdır. Ayrıca spor sonrasında kramp girmesi durumunda Sıcak su torbası kullanılarak kompres uygulanmalıdır. Acı hafiflemeye başladıktan sonra ise soğuk kompres yapılarak acı tamamen geçirilir. Karanfil yağı kullanılarak iltihaplanma ve şişmenin önüne geçilebilir. Ayrıca karanfil yağı güçlü bir ağrı kesici özelliğine sahiptir. Elma sirkesi içerdiği potasyum nedeniyle, kasılmalar için kullanılabilir. Bir bardak su içine bir yemek kaşığı elma sirkesi eklemek kas kasılmaları için iyileştirici bir karışımdır. Kas kasılmalarının önüne geçmek için esneme egzersizleri yapılabilir. Bunun yanında masaj ve bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Vücut yeterli sıvıyı aldığı zaman kas kasılmalarında ciddi oranda azalma olacaktır. Ayrıca düzenli ve doğru spor yapmak da kas kasılmalarını büyük oranda azaltacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.