Ultimate magazine theme for WordPress.

Kardeş Kıskançlığı Nedir? Nasıl Önlenir ?

0 353

Kardeş kıskançlığı kalabalık ailelerde son derece sık görülen bir durumdur. Kardeş kıskançlığını önlemek için bazı psikolojik adımlar uygulanabilir.

Uzman psikologlar kardeş kıskançlığını şöyle tanımlıyor. “Anne ve babanın ilgisini çekmek için birbirleri ile olan üstünlük kurma yarışı.” Kıskançlık duygusunun başlıca nedeni ebeveynin sevdiği tek çocuk olma arzusundan kaynaklanır.

Kıskançlık oldukça doğal bir eylemdir. Bir çocuğun kardeşini kıskanması onun kötü bir çocuk olduğunu göstermez. Çocuk yeni gelen kardeşiyle birlikte sevgiyi, evi, her şeyi paylaşmak zorunda olduğunu öğrenince dünyası başına yıkılır. Onun için anne ve baba sevgisini paylaşmak kolay değildir.

Çocuğun kardeşini Kıskandığı Nasıl Anlaşılır?

Çocuklar kıskançlık hislerini bastırdıklarında her ne kadar dışa vurmaktan çekinseler de çoğunlukla şu belirtiler görülür; Kardeşine zarar verme iç güdüsü, kabuslar, parmak emmek, alta kaçırmak, asabilik hali, tırnak yemek, yemek yemeyi ret etmek, baş ağırısı, içe kapanıklık ve saç yolma eylemi şeklinde dışa vururlar.

Kıskanç Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir?

İlk olarak yapılması gereken onu bastırmamaktır yani çocuğun duygularının dışa vurmasına izin vermek zorundasınız. Kıskançlık davranışı kınamamalı, ayıplanmamalıdır. Azar işittiğinde çocuk bundan kendisi sorumluk tutacak ve kardeşine karşı daha kötü duygular besleyecektir. Çocuklar arasında kıyaslama yapmaktan kaçınılmalıdır. Aynı zamanda ayrı oyun yerleri hazırlayarak onlara eşit davrandığınızı gösterebilirsiniz. Eğer kardeşlerin kendi arasında ki kavgayı ayırmak durumundaysanız kimin haklı olduğu konusunu değil de ortak bir çözüm bulma konusunda onlarla uzlaşıya varın. Bu sayede çocuklarınızın birbiriyle olan kavgasını dindirebilir. Huzurlu bir ev hayatı sürebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.