Ultimate magazine theme for WordPress.

Karatay Diyeti Neden Bu Kadar Tuttu

0 353

Karatay Diyeti Nedir Kilo Verdirir mi ?

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın meslek tecrübelerine dayanan sağlıklı bir yaşam biçimidir Karatay Diyeti. Atkins ve Dukan diyetine benzer şekilde protein ağırlıklı fakat Akdeniz tipi bir diyettir. Bu diyette, insan doğasına uygun olarak iki öğün beslenme yapılıyor. Az az ve sık sık yemek kesinlikle yasak çünkü bu durum, insülin direncine ve ileride dejeneratif hastalıklara neden oluyor. İki öğün arasında ve akşamları bol bol su, şekersiz çaylar, Türk kahvesi en çok tercih edilen içeceklerdendir. Öğünlerde ise istenen glisemik indeksi düşük yiyeceklerden mutlaka doyana kadar yenmesi gerekiyor. Diyetin kilo verme prensibi, öğün aralarında atıştırmayarak leptin hormonunun depolanan yağları yıkmasına fırsat vermektir.

Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks, yiyeceklerin içindeki karbonhidrat niceliği göz önüne alınarak hesap edilir. Karbonhidrat açısından zengin bir yiyecek kana karıştığında, kan şekerini ne kadar hızlı artırdığını belirtir.

Leptin Nedir?

Yemek yedikten 4-5 saat sonra vücudumuzda salgılanmaya başlanan ve çeşitli bölgelerde depolanmış olan yağları yıkarak vücudumuza gerekli olan enerjiyi sağlayan hormondur. Bu hormon, en fazla derin uyku esnasında salgılanır.

Karatay diyeti ana öğünlere dayalı bir diyettir

Karatay Diyeti Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Her şeyden önce Canan Karatay, konuşmalarında dobra olmasından tut, başkalarının klişe eleştirilerine takılmadan yaptığı ezber bozan açıklamalarına kadar her türlü takdiri hak ediyor. Ayrıca sayın Karatay’ın kalp ve iç hastalıkları uzmanı olması, Karatay diyetine olan güveni artırıyor. Protein ağırlıklı bir diyet olduğu için çok eleştiri alsa da aslında bu yönü diyeti yapanlar için büyük bir avantajdır.  Zira bu tarz diyetlerde kolay acıkılmıyor ve dayanılmaz açlık krizlerine girme ihtimali düşüyor. Diğer diyetlerle kilo veremeyen çoğu insan, şeker ya da tiroit hastası olsa bile Karatay diyetiyle mutlaka kilo veriyor.

Ayrıca, düzenli yumurta ve yoğurt tüketimi, yüzde gençleşmeye, gözeneklerin sıkılaşmasına neden oluyor. Özellikle tansiyon ve şeker hastaları, diyeti yaşam tarzı haline getirerek iyileşiyor ve ilaçlarını bırakıyorlar. Bir diğer husus da Karatay diyeti, tercüme diyetler gibi yabancılara yönelik değil, Türk insanının yeme alışkanlıklarına göre hazırlandığı için sadece yemek pişirme şeklini değiştirerek diyete kolayca uyum sağlanabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.