Ultimate magazine theme for WordPress.

Kadınlarda Anemi ve Sebepleri ?

0 330

Anemi Nedir?

Anemi normalden az sayıda kırmızı kan hücresi (RBC) veya hemoglobin, yani içerdiği oksijeni dokularınıza taşıyan protein olarak tanımlanır.

Anemi tanımı yaşam boyu değişir çünkü normal RBC sayısı veya hemoglobin yaşlandıkça değişir. Bebekler yüksek hemoglobin / RBC seviyesi ile dünyaya gelirler.

Hemoglobin, genellikle ergenliğe kadar yıllar içinde hafifçe artar. Çocuklarda normal değerlerdeki sık değişiklikler nedeniyle, çocuğunuzun ideal aralığını, anemi olup olmadığını ya da risk taşıyıp taşımadığını doktorunuzla görüşerek öğrenebilirsiniz.

Yetişkinlerde normal hemoglobin, erkeklerde 14-17,4 g / dl, kadınlarda 12,3-15,3 g / dl’dir. Erkeklerde RBC sayısı, mikro litre başına 4,5 ila 5,9 milyon hücre ve kadınlarda mikro litre başına 4,1 ila 5,1 milyon hücre arasında değişmektedir.

Bu aralıkların altındaki seviyeler anemi olarak kabul edilir. Anemi ayrıca kandaki diğer hücrelere kıyasla kırmızı kan hücrelerinin yüzdesini yansıtan hematokrit ile tanımlanabilir.

Anemi nedenleri

Aneminin üç temel nedeni vardır:

1) Aşağıdaki durumlardan dolayı kırmızı kan hücrelerinin üretimi azalır:

Kronik böbrek hastalığı: Böbrekler düzgün çalışmadığında, kırmızı kan hücresi üretimini teşvik etmek için gerekli olan eritropoietin adı verilen bir hormon üretemezler.

Lösemi: Kemik iliğindeki çok sayıda lösemik hücre, kırmızı kan hücreleri (beyaz kan hücreleri veya trombositler gibi) yapma kabiliyetini azaltabilir.

Kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücreleri gibi hızla bölünen hücreleri öldürür, ancak kemik iliğindeki kırmızı kan hücreleri yapan (beyaz kan hücreleri ve trombositler gibi) kök hücrelere zarar verir ve böylece kök hücrelerin üretime devam edeceği süreye kadar kansızlığa neden olur.

Kemik iliği yetmezliği: Kemik iliğinde kan hücrelerinin üretimini etkileyen bozukluklar kansızlığa neden olabilir. Bunlar aplastik anemi ve Diamond Blackfan anemisini içerir. Bu hastalıkların ayrıca beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin üretiminin azalmasında da etkisi vardır.

Kronik hastalık: Uzun süredir devam eden kronik hastalıkları (lupus, romatoid artrit vb.) Veya enfeksiyonları (tüberküloz, HIV) olan kişiler anemi geliştirebilir. Bu anemi, vücudun demir ememediği veya vücutta depolanan demiri iyi kullanamadığı için oluşur.

2) Aşağıdaki olaylar kırmızı kan hücrelerinin azalmasında etkilidir:

Ağır adet dönemleri ve Kanamalı Rahatsızlıklar (menoraji)

Kolon kanseri, yemek borusu / mide ülseri veya enflamatuar barsak hastalığı gibi durumlarda sekonder gastrointestinal sistemden kanama meydana gelir.

3) Aşağıdakilerden dolayı kırmızı kan hücrelerinin (hemoliz) artması:

Hemoglobinin yapısını değiştiren kalıtsal anemi veya orak hücre hastalığı (talasemi veya kalıtsal sferositoz gibi kırmızı kan hücresi.)

Otoimmün hemolitik anemi, bağışıklık sisteminizin kafasını karıştırması ve kırmızı kan hücrelerinize uygunsuz şekilde saldırması (ve yok etmesi).

Anemi Belirtileri

Kansızlık hafifse, herhangi bir belirti yaşamazsınız. Anemi kötüleştikçe belirtiler görünebilir / daha belirgin hale gelebilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Yorgunluk veya halsizlik
 • Zayıflık
 • Ciltte solgun bir görünüm
 • Baş dönmesi
 • Taşikardi olarak bilinen hızlı kalp atışı
 • Nefes darlığı
 • Sarılık (bazı anemi tipleri cildin sararmasına neden olur)

Anemi Teşhisi

Anemi başlangıçta yaygın olarak yapılan bir kan testi olan tam kan sayımı (CBC) ile teşhis edilir. Bazen anemi, rutin yıllık laboratuvarlar için bir CBC çekildiğinde tesadüfen de tanımlanır.

Sağlık hizmeti sağlayıcınız hematokritte veya hemoglobinde bir azalma arayacaktır (veya daha az yaygın olarak, kırmızı kan hücresi sayımı).

Size anemi tanısı konduktan sonra doktorunuz bunun nedenini belirlemeye çalışacaktır. Anemiye neyin sebep olduğuna ilişkin ilk ipucu CBC tarafından ortaya çıkartılır.

Çünkü kırmızı kan hücreleri hakkında boyut (ortalama korpüsküler hacim), boyuttaki değişim (kırmızı hücre dağılım genişliği) ve konsantrasyon gibi ek bilgiler verilir. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin (ortalama korpüsküler hemoglobin konsantrasyonu).

Özellikle kırmızı kan hücrelerinin büyüklüğü, aneminin altında yatan neden hakkında mükemmel bilgiler sağlayabilir.

 • Küçük sayılırsa (mikrositik), büyük ihtimalle demir eksikliğinden kaynaklı olacaktır.
 • Normal (normositik) olan kırmızı kan hücreleri iltihaplanma anemisini gösterir.
 • Büyük kırmızı kan hücreleri (makrositik) folat veya B12 vitamini eksikliklerine bağlanabilir.

Genel olarak aneminin erken teşhisi için diğer iki test retikülosit sayısı ve kan bulaşmasıdır.

Retikülositler kemik iliğinden yeni çıkmış “bebek” kırmızı kan hücreleridir. Aneminiz varsa, kemik iliği retikülosit üretimini arttırmalıdır.

Kan yayması, bir doktorun mikroskop altındaki kırmızı kan hücrelerine bakmasını sağlar. Kan yayması, aneminin altta yatan nedenini gösterebilecek kırmızı kan hücrelerinin sayısı, büyüklüğü ve şekli hakkında ek bilgi verir.

Birinci basamak servis sağlayıcınız, kansızlığınızın nedenini belirlemek için kan hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktor olan hematoloğa başvurabilir.

Anemi tedavisi

Aneminin nedenleri kadar tedavi yöntemleri de oldukça çeşitlidir. İhtiyacınız olan tedavi aneminin nedenine bağlıdır.

Tedaviler şunları içerir:

 • Demir, folat veya B12 vitamini gibi takviyeler
 • Kan nakilleri
 • Kemoterapi (eğer kansızlık kansere neden ise)
 • Bazı hemolitik anemi formlarında splenektomi (dalağın cerrahi olarak çıkarılması)
 • Eritropoietin enjeksiyonları (böbrek hastalığının neden olduğu anemisi olan kişiler için)
 • Steroidler (otoimmün hemolitik anemi için)

Bazı anemi formlarının özel bir tedavisi yoktur ve ömür boyu olabilir. Anemiye kronik bir hastalık neden oluyorsa, altta yatan durumu tedavi etmek anemiyi iyileştirebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.