Ultimate magazine theme for WordPress.

Kadınlara Tacizden Korunma Eğitimi Verilmesi

0 323

Kadınlar dünya üzerinde ki en önemli varlıklardır. Hem çok duygusal, hem de çok güçlü olmayı ustalıkla başarabilirler. Kadınlar olmadan neslin devam etmesi de imkansızdır. Ama maalesef başta kadınların birbirlerine destekte olmak üzere kadınlara verilen değerin ne kadar az olduğunu görülüyor. Öncelikle kadınların kendi gücünün farkına varması gerekir bu sayede kadın kendi bilincine varır ise ne kadar önemli olduğunu ve hiç kimsenin himayesi altında yaşamaya mecbur olmadığını, hiç kimsenin hiçbir şekilde istemezse ona zarar veremeyeceğini kavramış olur. Fakat yine de erkekler tarafından ve fiziksel güç farkından dolayı çeşitli şiddetler görürler ki bunlardan en kötüsü tecavüzdür. Kendi bilincinin farkına varsın ya da varmasın her kadının buna maruz kalma tehlikesi maalesef çok yüksektir. Bu nedenle Kadınlara Tacizden Korunma Eğitimi verilmesi kesinlikle zorunluluktur.

Kadınlarımız ve çouklarımız bu toplumun en önemli unsurudur

Kadınlarımızı ve çocuklarımızı tacizden korumanın bir kaç ayağı vardır.

  • Çocukluktan itibaren bedenin kişisel alanı olduğu ve dokunulmazlığı
  • Art niyetli insanların tacizin girişiminde dahi bulunsalar uzun yıllar hapishanelerden çıkamayacağının bilinmesinin sağlanması
  • Basit savunma eğitimleriyle taciz girişiminde kadının kendini savunabilme becerisi

Çocuklara Tacizden Korunma Eğitimi Verilmesi

Taciz ve tecavüz gelmiş geçmiş en büyük insanlık suçudur ve günümüzde kadınların erkeklerden çok daha fazla tacize maruz kaldığı bilinmektedir. Taciz ve tecavüzden korunmak için aslında en başta yapılması gereken erkek çocuk veya kız çocuk fark etmeksizin eğitimine küçüklükten başlamak gerekir. Kız çocuklarına bedenlerinin ne kadar değerli ve önemli olduğunu, hiç kimsenin onların bedenlerine dokunabilme özgürlüğünün olmadığı böyle bir durumla karşılaşıldığı durumda ise engel olup direk çığlık atması, sesini duyurması anlatılmalıdır. Erkek çocuklarına ise hiçbir kadının bedenine onlar istemedikçe dokunmaması gerektiğinin, herkesin bedeninin kendine özel olduğunu ve aynı zamanda aynı hassasiyeti kendi bedenlerine de göstermesi gerektiği anlatılmalıdır.

Art Niyetli Kişilere Karşı Basit Savunma Tekniklerinin Öğrenilmesi

Basit savunma teknikleriyle olarak kadınlara tecavüzden korunma eğitimleri de verilmelidir. Bu eğitimlere katılan kadınların kendini koruyabilme oranları, ani bir panik durumunda vereceği tepkiler eğitim almayan kadınlara göre çok daha yüksektir. Güçlü kadın korun sloganına uyulmalı bu sayede karşı tarafın gözünü korkutmalıdır.

Kendimizi Nasıl Savunuruz ?

Fotoğraftaki şekilde ancak buruna aşağıdan yukarı doğru avuç içinizle sağlı sollu vuruşlar etkilidir.

Hiç bir şekilde olmamasını ummuyoruz ancak olması durumunda bir kaç küçük tüyo aklınızda olsun. Herhangi bir fiziksel taciz girişimine maruz kalıyorsanız öncelikle avazınız çıktığı kadar bağırın. Bu tepki saldırganı panikletecektir. Ancak size temas edecek kadar yakınlaştıysa yada sarılmaya kalktıysa saldırganı yüzü size dönük pozisyonda tutun ve avuç içinizin bilekle birleştiği noktayla saldırganın burnunun altından üste doğru sağlı sollu darbeler indirin. Bu darbeleri iyi oturtursanız saldırganın burnu kırılacak gözleri kararacak belkide bayılacaktır. Herhalükarda size ordan uzaklaşmak için fırsat olacaktır.

Arkanız dönükken size sarılmak isteyen bir tacizci varsa dirseğinizin ucuyla diyafram boşluğuna hızlı bir darbe indirin. Yerini bulduysanız saldırgan 5 dakika belini doğrultamayacaktır.

Savunma tekniklerini öğrenmek

Son bir savunma ise tacizci inatla saldırıyorsa parmaklarınızla göz gibi yumuşak dokulara atak yapın, saldırgan afallayana kadar devam edin afalladığı anda avuç içinizle yine buruna sağlı sollu darbeler indirin. Biz kadınlar hiç bir zaman şiddetten yana değiliz ancak iş bu noktaya geldiyse kesinlikle acımasız olun.

Eğer korunma ve savunma eğitimleri temelden olur ise günümüzde ki kadın tacizi ve tecavüzü oranının ne kadar düşmüş olacağını görülebiliriz. Hukuksal alanda da taciz ve tecavüz vakalarına girişim aşamasında bile kalsa çok ağır cezalar verilmelidir.

Avazınız çıktığı kadar çığlık atın. Utanmayın utanması gereken siz değilsiniz.

Kadınların Taciz Durumunda Yapması Gerekenler

Herhangi bir taciz yada tecavüz girişimi durumun da tecavüzden korunma eğitimi almış kadınların eğitim sırasında öğrendikleri bilgileri panik yapmadan gerçekleştirmeleri gerekir. Fiziksel olarak erkeğin sizden çok daha güçlü olduğunu unutmadan cesaretini toplayıp kötü niyetli şahıs üzerinde öğrendiklerini gerçekleştirmelisiniz. Panik yapmadan soğuk kanlı şekilde kendinizi savunursanız saldırgan afallayıp kaçacaktır, o kaçarken çığlık atıp etraftaki insanlara duyurmanızda önemli. Bu sayede yakalanıp en ağır cezalara çarptırılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle kendisinin yaşayacağı korku ve ızdırap onun gibi olanların da kadınların bu davranışı karşısında korkularını artacaktır. Karşı zihniyeti değiştirmek güç olduğundan gerekli önlemleri almak gerekir. Ne kadar çok önlem alınırsa o kadar öz güvenli ve güçlü hissedilir. Bu yüzden bu ve bunun gibi eğitimleri almak, uygulamak ve etrafınızdaki kadınları da kendiniz gibi bilinçli hale getirmeye yardım etmek sizde olduğu gibi diğer kadınlarında güçlü olmasını sağlayacaktır.

Bu öneriler asla şiddeti övmek amaçlı yazılmamıştır. Taciz gibi dünyanın en iğrenç olayı karşısında kadınlarımızı bilinçlendirmek amacıyla yazılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.