Ultimate magazine theme for WordPress.

Kadınlar İçin Gözlük Alışverişi

0 353

Seçtiğiniz Gözlük Yüzünüzle Uyumlu Olmalı

Herkes kendisi için en uygun gözlüğü almak ister. Fakat alışveriş yapılırken gözlüğün çerçevesi, camları en az gözlüğün seçimi kadar önemlidir. Bir gözlük olması gerekenden daha ağır, yüze göre seçilmemiş, kalitesiz ve kullanım amacına uygun camlara sahip değilse gözleriniz için büyük problemlere neden olabilir. Bu sebeple kadınlar için doğru gözlük seçimi her açıdan önemlidir. Yalnıza moda olduğundan dolayı gözlük modeli satın alınmamalıdır.

Gözlük üst çerçevesi ile kaş alt sınırı arası en fazla 2 cm boşluk olmalı

Gözlük Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçilmesi gereken gözlük ister numaralı olsun ister güneş gözlüğü; kaşların alt sınırı ile çerçevenin üst sınırı arasında en fazla 2 santim açıklık olmalıdır. Hem gözlüklerin odak noktası hem verimli kullanmak hem de görme alanını geniş tutmak oldukça önemlidir. Seçilen çerçeve yüze göre dar olmamalıdır. Bu durum şakaklarda baskıya neden olur ve baş ağrısı görülür. Ayrıca şakaklarınızda iz kalmasına neden olabilir. Camlar kırılmaz ve organik camlar olmalıdır. Ayrıca özellikle güneş gözlükleri UV A/B/C filtreli camlar tercih edilmelidir.

Sokaklarda ucuza satılan güneş gözlükleri ve son zamanlarda ortaya çıkan numaralı gözlüklerden uzak durmalısınız. Kullanılacak olan numaralı gözlük ve güneş gözlüğünün güvenirliğinden ve sağlamlığından emin olmak gerekmektedir. Güneş gözlüğünün amacı gözleri güneşten korumaktır. Özellikle gözlük alırken verilen paranın bir önemi yoktur. Ödemiş olduğunuz paranın karşılığını almanız gerekir. Alınan gözlüğün, sertifikalı ve güvenlik kontrollü olup olmadığını mutlaka kontrol etmek gerekmektedir.

Yumuşak köşelere sahip ve şakağa doğru yükselen kare şeklindeki çerçeveler oval yüzlü kadınlara daha çok yakışır.

Yüze Göre Gözlük Seçimi

Oval bir yüze sahip olan kadınlara hemen her çerçeve yakışacaktır. Yumuşak köşelere sahip ve şakağa doğru yükselen kare şeklindeki çerçeveler oval yüzlü kadınlara daha çok yakışır. Yuvarlak yüzlü kadınların ise köşeli veya dikdörtgen çerçeveler seçerek, yüzlerini daha uzun ve ince gösterebilirler. Kare yüz tipine sahip kadınlar ise köşeleri yumuşatmak için yumuşak, kıvrımlı ve yuvarlak çerçeveler seçerek yüze anlam verilebilirler. Klasik oval çerçevelerde kare yüze sahip kişilere yakışmaktadır.

Elmas şeklinde yüz hatlarına sahip olan kadın ise yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve çene bulunur. Oval şeklindeki çerçeveler ise kenarlarını yumuşatır. Her durumda seçilen çerçevenin elmacık kemiklerinin genişliğinden daha geniş olmamasına dikkat edilmelidir. Üçgen yüze sahip olan kadınlar, şakağa doğru sivrilen çerçeveler tercih etmelidir. Alt çerçevesi olmayan metal modeller de tercih edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.