Ultimate magazine theme for WordPress.

Kadın ve Erkek Arkadaşlığı Mümkün Müdür? 

0 197

Arkadaşlık sosyal bir olgu. Kişilerin onları anlayan birileri ile iç dünyaları paylaşmaları, iyi ve kötü günlerde birbirlerine destek olmaları psikolojik ihtiyaçlarını gidermeleri için şart. Arkadaşlık ve dostluk söz konusu olunca kişiler genelde kendi cinslerinden olanları işaret ediyorlar. Aynı iç güdü ve karakter yapısına sahip kişilerin birbirlerini anlaması kabul edilebilir bir durum. Ancak bazı kişiler karşı cins ile daha fazla anlaştığını söyleyerek bu ezberi bozuyor. Peki kadın ve erkek arakadaşlığı olabilir mi? İstisnaların çokluğu bu soruya olumlu cevap verilmesine vesile olsa da altta yatan psikolojiyi de anlamak önemli.

Cinsel çekimi mantıkla dengelemek 

Cinsel çekim mantık ile açıklanamayacak bir durum. İç güdüsel bir tepki olan cinsellik beklenmedik durumlarda kişileri etkisi altına alabiliyor. O yüzden kadın ve erkek arasındaki bağın cinsi farklı olsa da her zaman bu çekimin yaşanma olasılığı var. Ancak risk unsurunun olması iki cins arasındaki arkadaşlığın mükemmeliğine gölge düşüremeyecek kadar az olduğu zaman kadın ve erkeklerin birbirleri için oldukça yararlı bir dostluk geliştirmelerine olanak tanıyor.

Özel ilişki sorunlarında karşı cinsin arkadaşlığı önemli 

Cinsel gerilim olmadan karşı cinsi tanıma şansı veren bu arkadaşlık kendi cinsi ile paylaşılamayan pek çok şeyin çözüme kavuşturulmasını sağlıyor. özellikle özel ilişkilerinde karşı cinsi anlamakta zorlananlar, hangi tepkiyi göstermesi gerektiği konusunda çıkmaza düşenler için bu tarz bir arkadaşlık rehber olarak da kabul ediliyor.

Kadın erkek dostluğunun artıları 

İş hayatında sık sık birlikte çalışmak zorunda olan kadın ve erkeklerin arasında bir arkadaşlık gelişmesi sosyal hayatın bir getirisi aynı zamanda. Farkları beden yapısı ile sınırlı kalmayan her iki cinsin beyin yapıları ve hayatı algılayış şekilleri de farklı olduğu için iki cins arasındaki arkadaşlık pek çok alanda olumlu gelişmelere de vesile oluyor. Üstelik aynı cins arasında muhtemel kıskançlık ve çekemezlik durumları kadın ve erkek arkadaşlığının artıları kısmında en büyük etken olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa kadınlar arasında daha sıklıkla yaşanan rekabet durumu erkek arkadaşlar ile yaşanmadığı için iletişim daha sağlıklı şekilde devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.