Ultimate magazine theme for WordPress.

İstanbul’un Tarih Kokan Şekercileri

0 370

Bayramların ve özel günlerin vazgeçilmezi olan, özellikle Ramazan Bayramı’na da adını veren şekerlemeler uzun yıllardan beri evlerde yerini almaktadır. Bu şekerler arasında bazıları var ki satıldığı yerler ile beraber tarihi bir kimliğe bürünmektedir. En iyi lokum İstanbul geçmişten günümüze üretime devam eden tarihi şekercilerden oluşmaktadır.

1. Ali Muhiddin Hacı Bekir

Bekir Efendi 1777 yılında İstanbul’un Bahçekapı semtinde bir şekerci dükkanı açmıştır. Aslen Kastamonulu olan Bekir Efendi, I. Abdülhamit Külliyesi’nin Medrese bölümünde açtığı dükkanı ile hala günümüzde aynı yerinde hizmetlerine devam etmektedir. İstanbul’da bu özelliğe sahip başka bir şekerci bulunmazken, dükkanın ismi oğlunun ve torununun isimlerinin eklenmesi ile Ali Muhiddin Hacı Bekir Şekercisi olmuştur.

2. Şekerci Cafer Erol

Kadıköy’de yer alan Şekerci Cafer Erol, en iyi lokum İstanbul şekercileri arasında birbirinden farklı akide şekerleri, lokumları ve çikolatalarının yanı sıra tatlıları ile de bilinmektedir. Birbirinden farklı aromalara sahip şekerleri ve tatlıları ile 1807 yılında faaliyetlerine başlamıştır. İlk kurulduğu günden bugüne kadar da herkesi kendisine hayran bırakmayı başarmıştır.

3. Meşhur Bebek Badem Ezmecisi

100 yıl önce kurulan Meşhur Bebek Badem Ezmecisi, İstanbul’da tadılması gereken tatlar arasında yer almaktadır. Aslında Bursa’nın Mudanya ilçesinde ilk kez kurulan Meşhur Bebek Badem Ezmecisi, sonrasında Mehmet Halil ve Rum asıllı Anastasya birbirlerine aşık olmuştur. Bunun üzerine 1904 yılından bu yana Bebek’te hizmet vermeye devam etmektedir.

4. Hicipoğlu Şekercisi

I. Mahmud’a helvacıbaşılık da yapmış olan Hicipzade Hacı Mustafa Efendi, 1745 yılından bu yana Eminönü Rüstem Paşa Camii’nin arka hizasında hizmet vermektedir. Lokum ve helva üretimi yapan Hicipoğlu Şekercisi, birbirinden farklı tatlarda ve aromalarda şekerlemelerini üreterek halka sunmaktadır.

5. Altan Şekerleme

1865 yılından beridir hizmet vermekte olan Altan Şekerleme, kendisine ait küçük bir imalathane içerisinde üretimlerini yapmaktadır. Akide şekerlerini kendine özgü bir şekilde üreten ve aynı zamanda da birbirinden farklı lezzetler katan Altan Şekerleme, günümüzde 15 farklı aromada akide şekeri üretmektedir.

6. Hacı Niyaz Efendi

1907 yılında kurulan Hacı Niyaz Efendi lokumları, en iyi lokum İstanbul denildiğinde ilk akla gelen yerlerden bir tanesidir. Çiçek Pasajı’nın tarihi dokusuna uyum sağlayarak adeta ayrılmaz bir bütün oluşturan dükkanın içerisinde tarihi tatların yanı sıra günümüz tatlarına sahip lokumları da bulmak mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.