Ultimate magazine theme for WordPress.

İlk Nükleer Santral 2023’te Hazır

0 362

Üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Santralin 2023’te devreye gireceğini hatırlatan Bakan Dönmez, “İkinci ve üçüncü santrallerle ilgili çalışmalar da devam ediyor. Kaynaklarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarını önceliklendiriyoruz ama eksik kalan kısmı kömür veya gaz gibi diğer santrallerle kapatıyoruz. ‘Önce temiz enerji’ diyoruz” diye konuştu.
“YERLİ EKİPMAN ÜRETMEMİZ ŞART”
Türkiye’nin ekipman üretiminde de adımlar attığını açıklayan Bakan Dönmez, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihalelerinde yerli ekipman üretiminin şart olduğunu vurgulayarak, “Türkiye yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirildiği, hatta Orta Doğu ve Afrika olmak üzere bölgedeki ülkelere bu ekipmanları satış imkanına sahip olan bir ülke olacak. Bununla birlikte, insan kaynağı ve istihdama da önemli bir katkı sunulacak” dedi.
VATANDAŞ ELEKTRİĞİNİ SATABİLECEK
“Kendi elektriğini kendin üret” temasıyla yeni bir kampanya başlattıklarını kaydeden Dönmez, bu kapsamda vatandaşın hem çatısında elektrik üretebileceğini, ihtiyaç fazlası elektriğini e satabileceğini söyledi. (BSHA)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.