Ultimate magazine theme for WordPress.

İlişkilerin Olmazsa Olmazı Problemler

0 461

İlişkilerde olmazsa olmaz dediğimiz sorunlar var. Kaçmamız gereken karakterler veya yaparsak daha rahat ve özgür yaşayacağımız davranışlar var. İlişkimizin rüya gibi geçmesini istiyorsak birkaç küçük tavsiyeye uymak gerekir. İşte bu tavsiyelerimizin en belirgin özelliklerini aşağıda 5 başlık halinde mümkün olduğunca toparladık. Umarım işinize yarar

1)Kıskançlık Çıkmazı

Çok klasik bir girişle başlayalım istedim “ Seven insan kıskanır ! “ . Bu motto günümüzde hala devam eden, olmazsa olmaz, tv programlarında çokça vurgulanan bir motto. Hangi kanalı açsanız mutlaka bu cümleyle hiç alakasız bile olsa karşılaşırsınız. Ben hiç kıskanç değilim demek evet kesinlikle çok samimiyetsiz bir cümle. Ancak ilişkiniz sırasında kıskançlığı abartmak o ilişkide bir dar boğaz kazak etkisi verir. Bir kere öncelikle kendinize güvenen bir birey olduğunuzu mutlaka karşı tarafa net bir şekilde hissettirmeniz gerekir. Çünkü kıskanç bireyler karşı taraf tarafından özgüveni düşük imajını bilinçaltına empoze etmektedir. Bu bilinçaltı bir süre sonra karşı tarafın beğenme içgüdüsünü düşürmeye başlar. Çünkü karşısında artık duruşu ilk tanıdığı kadın ya da erkek kadar sağlam olmayan bir birey mevcut olmaya başlamıştır. Kendini “ Ben demek ki sevgilimden daha üstünüm!” çıkarımına kadar götürür ve başka kişilerde özgüven aramaya devam etmek ister. Çoğu aldatmalar da ilk tanıdığı kadın ya da erkek olmamasını düşünmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bütün bunlar ışığında kıskançlık evet olmalı hayır abartılmamalı ve mutlaka özgüvenli davranmalısınız.

2)Para Kazanma Derdi

Günümüzde daha çok endişe verici problemlerden biri de kadın ya da erkeğin iş kolikliğe kadar giden, para kazanma hevesi. “ Erkek daha fazla kazanmalı!” . Buradaki mottomuz da bu. Bu durumla ilgili çok fazla şey konuşuldu. Kadının daha fazla kazanma düşüncesi erkeklerin korkulu rüyalarından biri olmaya başladı. İki tarafın da haklı olduğu endişeler mevcut. Ancak bırakın kadınlar para kazansın ağabeylerim, kardeşlerim, babalarım. Evli olmak ya da bir ilişkide olmak bir şeyler paylaşmak anlamına gelmiyor mu? Neden kadın daha fazla kazanmasın ki? Kazanılan paranın yüksekliğine bağlı üstünlük kuruluyorsa; zaten o ilişkiden bir şey olmaz demektir. Bu kadının ya da erkeğin daha fazla kazanmasıyla oluşan bir durum değil. Fazla kazananın karakteri ile alakalı bir durum. Zaten “Benim param !” cümlesini duyuyorsanız koşarak yanınızdakinden uzaklaşın derim.

3) Egoizm Patlaması

Özgüven dedik, bencillik dedik, peki ya egoizm? Eskiden bu kadar egoist insan yoktu. Mütevazi, kendini bilen insanlar daha çok vardı. Şimdi etrafımızdan “ Ben tekim! “ eksilmiyor. İnsanlara rekabet duygusunu fazlasıyla aşılayan programların gün geçtikçe artması mıdır bilinmez nedeni; ancak artık mütevazi insan bulmak oldukça zor olmaya başladı. Bir insanın kendine güvenmesi mutlaka gerekir; ancak abartıya kaçmak ilişkilerde çok ciddi sıkıntılara ve mutsuzluklara yol açmaya başlar. Çünkü egoist insan en ufak tartışmada bile haklı çıkmak için abartılı ve kırıcı olmaktan asla çekinmeyecektir. Hayatınızda egoist birisi mi var ; ya koşarak uzaklaşın ya da ona katlanmayı büyük bir sabırla sürdürüp savaş alanından galip çıkmaya gayret edin.

4) Gurur Erdemi

Mustafa Sandal’ın dediği gibi : “ Gururumdan çıkmam sokağa. Gururumdan aramam bir daha. Gururumdan anmam adını. Gururumdan… “ . Yazarken benim bile içim daraldı  . Gururlu olmak asla kötü bir şey değil tabi ki. Hatta olmalı da insan zaten. Ancak bu şarkıdaki gibi abartmasak mı sizce de? Sonuçta kaç kez aşık olacağını bilemezsin değil mi? Ya bir daha olamazsan? İnan olamayacağını anladığın zaman çoktan kaybetmiş oluyorsun. Aşkta gurur olmaz. Hayatının her alanında yap ama aşıkken yapma. Elinden geleni yapmak kadar huzur verici bir durum olmuyor. Bırak istediğini düşünsün karşı taraf, sen o an içini ferahlatmışken, o çok daha sonraları senden çok daha kötü duruma düşecektir.

5) Sevişmek, Sevişmek, Sevişmek…

Bir Demet Tiyatro’daki Saldıray abimizin de dediği gibi “ Sevişmek, sevişmek, sevişmek… “ . Utanmayın. Herkes sevişiyor.  Toplumun genel yargılarına saygım sonsuz; ancak dokunmadan aşk olmaz. Ne kadar, ne derece dokunmak size kalmış; ama dokunmazsan olmaz. O duyguyu yaşamayan bilemez. O yüzden yaşamayanların dayatmalarını dikkate almayın. Sonucu ne olursa olsun kendini bir masalda ya da rüyada gibi hissettiren anları kaçırmayın. Kiminle olmak istiyorsanız olun. Şehir efsanelerine bakmayın artık. Hissederek yaşanılan her şey kutsaldır. Yeter ki kalbiniz temiz olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.