Ultimate magazine theme for WordPress.

İlişkilerdeki Sorunlar Nasıl Çözülür?

0 172

Mükemmel giden bir ilişki sorunların mükemmel bir şekilde kamufle edildiği ilişkidir. Çünkü iki ayrı cins ve iki ayrı karakterin birlikte yürütmeye çalıştığı ilişkilerde sorunların olması gayet normaldır. Önemli olan ise sorunsuz bir ilişki hayal etmek değil sorunları nasıl çözdebileceğini bilmektir. İlişkilerdeki sorunları çözmek için öncelikle iletişim günahlarından kaçınmak ve doğru bir iletişimin kurallarını uygulamak gerekiyor.

Yanlış anlaşılmaların ilacı iletişim

Gerek sosyal gerek özel hayattaki ilişkilerdeki sorunların temeli genelde yanlış anlaşılmaya dayanmaktadır. Bunun sebebi de kişinin net olmak yerine imalara sarılması ve karşıdaki kişinin kendini anlamasını beklemesidir. Oysa kimse zihin okuyamaz. Özellikle erkekler kelimelerin anlatmak istediklerine odaklanarak altta yatanı anlamakta zorlanırlar. Kadınlar için bir şikayet unsuru olan bir durum erkekler tarafından trip olarak algılanarak ilişkilerde ciddi sorunlara yol açacaktır.

Kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin

Birlikte çok zaman değil kaliteli zaman geçirmek her türlü ilişkinin ihtiyacıdır. Hayatın getirdiği sorumluluklar ve bu sorumlukların ilişkiye yansıması ilişkiyi yıpratır. Bu yüzden çiftlerin sadece kendilerine özel ve sadece ilişkiye yatırım yaptıkları zaman geçirmeleri gerekiyor. Birbirlerine açık olan çiftler de kıskançlık ve yargılanma ile karşılanmayacaklarını bildikleri zaman her türlü sorunun üstesinden rahatlıkla gelebilirler.

Sessiz anlaşmaların bozduğu ilişkler

İlişkilerdeki en büyük tehlike sessiz anlaşma olarak tanımlanan bir durumdur. Bu durumda kişi karşısındakinin söylediği ya da yaptığı bir şeye kızmış olsa bile o an tepki göstermeyerek istemeden onaylar. Bir süre sonra aynı durum ile karşılaştığında ise birikmiş öfke çok daha yıkıcı olacaktır. Oysa her sorun kaynağına yakın çözülmelidir. Bu yüzden hislerinizi ve düşüncelerinizi olayın yaşandığı anlarda dile getirmeli ve bir sonraki aşamaya asla taşımamalısınız.

Özveri beklentiye dönüşmeden 

Düşünceli olmak insani bir duygudur ve ilişkilerin de devamlılığına katkı sağlar. Ancak düşünceli olma adına yapılan özveriler bazı durumlarda ilişkileri içinden çıkılmaz hale dönüştürür. Karşıdaki kişiye iyilik olsun diye yapılan özveri bir süre sonra beklentiye dönüşecek ve ilişkinin tüm yükü özveri yapanın omuzlarına yüklenecektir. Bu yüzden dengesi bozulan ilişkideki sorunlar yaşanmaması adına herkes kendi sorumluluğunu yerine getirmeleri ancak karşıdakine sorumluluk alma fırsatı da vermelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.