Ultimate magazine theme for WordPress.

Hiperaktivite Nedir Ve Nasıl Tanı Konulur ?

0 422

Hiperktivite halk arasında aşırı yaramaz , hareketli ve söz dinlemeyen çocuklar için kullanılan bir kelimedir. Ancak çocuğun genetiği, ailenin yaşam tarzı , aile içi ilişkliler , çocukların oyun oynama alanlarının az olması, çocukları sokakta tek başına bırakmanın artık daha tehlikeli olması nedeniyle evde daha çok vakit geçirmesi, teknolojik aletlere olan bağımlılığı nedeniyle sürekli oturmaları ve enerjilerinin birikmesi de aşırı hareketlenme neden olabilir. Yani her hareketli çocuk aslında hiperaktif değildir. Hiperaktivite tanısı bir uzman tarafından konulmalıdır. Peki hiperaktivite belirtileri nelerdir:

  • Dikkatsizlik: Hiperktiviteye genelde dikkat eksikliği de eşlik eder. Çoğu zaman ikisi birden görülür. Konsantrasyon , dikkat gerektiren işlerde zorlanırlar. İşin sonunu getiremezler. Yalnız kısa süreli işlerde ya da TV, bilgisayar oyunu gibi eğlenceli işler sırasında çok dikkatli olduğunu gözleyebilirsiniz.

  • Aşırı Hareketlilik: Yerinde duramama, uyarıları dinlememe , sabit bir yerde sıra bekleme vs yapmakta güçlük çeker.
  • Dürtüsellik: O anda içinden ne geliyorsa onu yapar. Nerede , kiminle hangi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu düşünmez. Hızlı hareket eder.
  • Kurallara uymama: İçlerinden geldiği gibi davranır, kural tanımazlar.
  • Rahasız edici : Daha çok akranlarını rahatsız eder ve saldırgan tavırlar sergiler.

İstatistiklere bakıldığında daha çok erkek çocuklarda görülür. Daha çok okul öncesi dönemde belirtilerini gösterir ilkokul döneminde de tanısı konur. Hipeaktivitenin çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Ancak öncesinde nedenini bulmak gerekir.

Nörolojik testler : Hiperaktvite testi , DEHB (Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu )

Hormonel bir bozukluk mu : Kan ve idrar testi ile tiroid hormonu ve diğer hormonların dengelerine bakılır.

Yukarıdaki testlerle uzman desteğiyle teşhis konur.

Hiperaktif Çocuğun Tedavisi :

  • Hiperaktif çocuğa nasıl davranmalıyım: Çocuğunuz için planlı, günlük programlar yapın. Her aktivitenin (yemek, uyku, banyo, oyun saati vs.) aynı saatte olmasına özen gösterin. Kalabalık AVM gibi fazla uyaranın olduğu ortamlardan uzak tutmaya çalışın. Çocuğunuzun çok fazla heyecanlı veya hareketli olduğu anlarda başka bir aktiviteyle dikkatini dağıtmaya çalışın. Rahatsız edici davranışlarına o an tepki vermeyin anck çevresine yönelik zarar veren davranışlarına müdahale ederek engel olmanız gerekir.

  • Terapi : Uzman yardımıyla bilişssel davranışcı terapi , dikkat egzersizleri
  • İlaç : Terapi yeterli olmadığı zaman ilaç ile tedavi uygulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.