Ultimate magazine theme for WordPress.

Hamilelikte Seksin 6 Faydası

0 326

Bilinen yaygın inanca göre hamilelik sırasında seks yapmak, çocuğa zarar vermektedir. Ancak uzmanlar hamilelik sırasında seksin herhangi bir sakıncasının olmadığını ve aynı zamanda da hem ebeveynler açısından, hem de bebek açısından faydalarının olduğunu söylemektedir. Herhangi bir düşük riskinin bulunmaması durumunda hamilelikte seksin faydaları vardır.

1.Daha Rahat Bir Uyku

Hamilelik esnasında kadınlar bazen uyku problemi yaşayabilmektedir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sık tuvalete gitme ihtiyacı gibi sorunlar ile beraber büyüyen göbeklerinden dolayı rahat bir şekilde uyku uyuyamamaktadır. Bu konuda seks yapmak, annenin çok daha rahat ve kolay bir şekilde uyumasına olanak sağlamaktadır.

2.Ağrıları Engeller

Hamile olan kadınlar bütün gün boyunca ağrılar yaşayabilmektedir. Bu ağrılar gece olduğunda da kimi zaman daha da şiddetlenir. Hamilelik ile beraber büyüyen rahim, vücutta ekstra bir yük oluşturduğundan dolayı ağrıların yaşanması normaldir. Bu nedenle hamilelikte cinsel ilişkiye girmek ağrıları azaltmaktadır. Seks sonrasında oksitosin hormonu salgılanmakta olduğundan dolayı ağrıyı engelleyici özellik ortaya çıkartmaktadır.

3.Hastalıkları Azaltır

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmaların verdiği sonuçlarda, seks yapmak insanın bağışıklığını güçlendirdiğini ve hastalık kapma riskini azalttığını göstermektedir. Bu nedenle hamile kadınların seks yapması, bağışıklık sistemini daha da güçlendirerek hastalık kapma şansını ortadan kaldırmaktadır. Seksin etkileri arasında vücutta daha fazla antikor salgılandığı görülmektedir. Bu sayede de vücut daha dirençli hale gelir.

4.Daha Az Alta Kaçırma İhtimali

Hamilelik esnasında gülme, öksürme, hapşırma gibi durumlarda istemsiz bir şekilde altına kaçırdıkları görülebilmektedir. Buna neden olan sistem ise pelvik kaslardaki gevşemelerdir. Seks sonrası pelvik kaslar güçlenir ve altına kaçırma ihtimali ortadan kalkmaktadır.

5.Kan Basıncını Düzenler

Cinsel ilişki, sistolik kan basıncını düzenleyici etki yaratmaktadır. Bu sayede kan basıncı normal düzeyde kalabilmektedir. Gebelikte seks bu konuda da olumlu bir etki ortaya çıkararak, hem doğumda suni sancı alma gereksinimi ortadan kaldırmakta, hem de normal doğumda olumlu etki oluşturmaktadır.

6.Ruh Halini İyileştirir

Kadınlar narin bir yapıya sahip olduklarından dolayı, hamilelik sırasında hormonların da etkisi ile beraber daha kolay bir şekilde bunalıma girebilmektedir. Bu nedenle seks sonrası endorfin hormonu salgılanır ve anne adayının ruh hali daha da iyi bir duruma gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.