Ultimate magazine theme for WordPress.

Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?

0 140

Göz yorgunluğu, oldukça yaygın görülen şikayetlerden biridir. Kişileri son derecede rahatsız eder ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Göz yorgunluğunun pek çok nedeni vardır. Genel olarak uykusuzluk, teknolojik aletlere uzun süre bakmak ve alerji gibi etkenler bu soruna yol açabilmektedir. Gün içerisinde ve uyku sırasında göz yorgunluğu nedeniyle stres sorunları meydana gelebilir. O yüzden rahatsızlık daha fazla ilerlemeden tedavisi yapılmalıdır. Bu durumda göz yorgunluğu nasıl geçer? Göz yorgunluğunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, dinlenmektir. Göz egzersizleri yapabilir ve doktora danışarak dinlendirici gözlük kullanabilirsiniz. Bununla beraber çeşitli doğal tedaviler uygulayarak göz yorgunluğu ile savaşabilirsiniz.

Göz Yorgunluğu Neden Olur?

Göz yorgunluğunun tedavisine geçmeden önce nedenleri mutlaka öğrenilmeli ve buna göre önlem almanız gerekir. Göz yorgunluğunun birden çok etkeni ve nedeni bulunmaktadır. En sık görülen nedenleri ise; uyku sorunları, göz problemleri, uzun süre bir yere odaklı kalmak, araba kullanmak, yoğun ışıklı alanlarda kalmak ve uzun süre kitap okumak göz yorgunluğuna yol açmaktadır.

Göz Yorgunluğunun Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde en sık görülen şikâyetlerden biri, göz yorgunluğudur. Göz yorgunluğunun belirtileri genellikle baş ağrısı, bulanık görme, gözlerin yaşarması, gözlerde batma, gözlerin yanması, ışıklara karşı hassasiyet ve çift görme gibi belirtiler ile meydana gelmektedir.

Göz Yorgunluğuna Neler İyi Gelir?

Göz yorgunluğunu hafifletmek adına papatya çayı ile göz çevrenize masaj yapabilirsiniz. Papatya çayı aynı zamanda göz çevresinde oluşan şişkinliğe de iyi gelmektedir. Göz yorgunluğunu doğal olarak tedavi etmek için gül suyu kullanabilir ve buz kompresi yapabilirsiniz. Aynı zamanda göz yorgunluğunu gidermek amacıyla göz kapaklarınıza gün içerisinde masaj uygulayabilir ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Masaj göz kaslarını güçlendirir ve yorgun gözlerinizi dinlendirir.

Göz yorgunluğunu azaltmanın bir diğer yolu ise, göz egzersizidir. Gözlerinizi gün içerisinde yavaş hareketler ile ovalayabilirsiniz. Göz egzersizi yapmak yorgunluğu giderecek ve göz şişliğinin önüne geçecektir. Ancak bu uygulamaları düzenli olarak yapmalısınız. Ayrıca göz yorgunluğuna neden olan etkenlerden uzak kalmalısınız. Fakat doğal tedavi yöntemlerine rağmen göz yorgunluğu devam ediyorsa, mutlaka doktora danışmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.