Ultimate magazine theme for WordPress.

Genital HPV (Papilloma) Virüsü Nedir ?

0 378

Genital HPV (Papilloma) Virüsü Nedir? Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

HPV virüsü (papilloma), Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur. HPV’nin neden olduğu bazı sağlık etkileri HPV virüsü aşıları tarafından önlenebilir.

HPV, cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur. HPV virüsü, HIV ve HSV (herpes) virüsleri ile aynı formda değildir farklı yapılar sergilerler. 2016 – 2018 Yılları arasında gençlerin çoğu ve 20’li yaşların başında olan 79 milyon Amerikalı, HPV ile enfekte olmuştur. Çok çeşitli HPV türleri vardır. Bazı tipler genital siğiller ve kanserler dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olabilir.

HPV nasıl yayılır?

Virüsü olan biriyle vajinal, anal veya oral ilişkiye girerek HPV virüsü alınabilir. Fakat daha çok, anal ve vajinal ilişkiler ile bulaşır. HPV, enfekte bir kişinin belirti veya semptomu olmasa bile geçebilir.

Cinsel olarak aktif olan herkes, yalnızca bir kişiyle seks yapmış olsa bile HPV’yi alabilir. Ayrıca enfekte olmuş biriyle seks yaptıktan yıllar sonra semptomlar gelişebilir. Bu, ilk ne zaman enfekte olduğunuzu bilmenizi zorlaştırıyor.

HPV Virüsü Ne Tür Sağlık Sorunlarına Sebep Olur?

Çoğu durumda, HPV virüsü kendiliğinden geçer ve sağlık sorunlarına neden olmaz. Ancak tamamen ortadan kalkmadığında, genital siğiller ve kanser gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Genital siğiller genellikle genital bölgede küçük bir yumru veya yumrular şeklinde görünür. Küçük veya büyük, kabarmış, düz veya karnabahar şeklinde olabilirler. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı genellikle genital bölgeye bakarak siğilleri teşhis edebilir.

HPV Virüsü kansere neden olur mu?

HPV vulva, vajina, penis veya anüs kanseri dahil olmak üzere rahim ağzı ve diğer kanserlere neden olabilir. Ayrıca, dilin tabanı ve bademcikler (Orofaringeal kanseri olarak adlandırılır) dahil olmak üzere boğazın arkasında kansere neden olabilir.

Bir kişi HPV virüsü aldıktan sonra, kanserin gelişmesi yıllar, hatta on yıllar alır. Genital siğile neden olabilecek HPV tipleri, kansere neden olabilecek HPV tipleri ile aynı değildir.

Hangi HPV’li kişilerin kanser veya başka sağlık problemleri geliştireceğini bilmenin bir yolu yoktur. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar (HIV / AIDS’li olanlar dahil), HPV ile daha az savaşabilirler. Ayrıca HPV’den sağlık problemleri geliştirme olasılıkları daha yüksektir.

HPV Virüsü ve neden olabileceği sağlık sorunlarını nasıl önleyebilirim?

HPV Virüsüne yakalanma riskini en aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler mevcut.

Aşı olmakla işe başlayabilirsiniz. HPV aşısı güvenli ve etkilidir. Önerilen yaş gruplarında verildiğinde, HPV’nin neden olduğu hastalıklara (kanserler dahil) karşı koruma sağlayabilir.

WHO, 11 ila 12 yaşındaki çocuklara, HPV’nin neden olduğu kanserlere karşı korunmak için iki doz HPV aşısı yaptırmalarını önermektedir.

21-65 yaş arası kadınlar için rutin tarama rahim ağzı kanserini önleyebilir.

Cinsel olarak aktifseniz

Lateks prezervatifleri her ilişki de doğru şekilde kullanın. Bu HPV alma olasılığınızı düşürebilir. Ancak HPV, prezervatif tarafından kaplanmayan bölgelere bulaşabilir. Bu nedenle prezervatif, HPV’yi almaya karşı tam koruma sağlamaz.

Karşılıklı olarak tek eşli bir ilişki içinde olun.

Kimler aşı olmalı?

11 ila 12 yaş arasındaki tüm kız ve erkek çocuklar aşılanmalıdır.

Yakalama aşıları, daha küçükken aşılanmadıkları takdirde, 21 yaşından büyük erkekler için ve 26 yaşından büyük kızlar ve kadınlar için önerilir.

Aşı ayrıca, 26 yaşına kadar eşcinsel ve biseksüel erkekler (veya bir erkekle seks yapan herhangi bir erkek) için önerilmektedir. Ayrıca, 26 yaşına kadar bağışıklık sistemi zayıf (HIV / AIDS ile yaşayanlar da dahil olmak üzere) olan erkekler ve kadınlar için tavsiye edilmektedir.

HPV virüsü olan çoğu insan, enfekte olduklarını bilmez ve hiçbir zaman semptom veya sağlık problemi yaşamaz. Bazı insanlar genital siğillere yakalandıklarında HPV olduğunu öğrenirler.

HPV Virüsü kapıp kapmadığımı nasıl bilebilirim?

Bir kişinin “HPV durumunu” tespit edecek bir test yoktur.

Rahim ağzı kanserini taramak için kullanılabilecek HPV testleri vardır. Bu testler sadece 30 yaş ve üstü kadınlarda tarama için önerilmektedir. HPV testlerinin erkekleri, ergenleri veya 30 yaşın altındaki kadınlarda kullanılması önerilmez.

HPV virüsü olan çoğu insan, enfekte olduklarını bilmez ve hiçbir zaman semptom veya sağlık problemi yaşamaz. Bazı insanlar genital siğillere yakalandıklarında HPV olduğunu öğrenirler.

Kadınlar anormal Pap testi sonucu aldıklarında (rahim ağzı kanseri taraması sırasında) HPV olduğunu öğrenebilirler. Diğerleri sadece kanser gibi HPV’den daha ciddi problemler geliştirdikten sonra öğrenebilirler.

HPV Virüsü ve neden olduğu sağlık sorunları ne kadar yaygındır?

Yaklaşık 79 milyon Amerikalı şu anda HPV ile enfekte olmuştur (ülkemizde net bir araştırma olmadığından örnek veremiyoruz). Her yıl yaklaşık 14 milyon insan virüs kapmaktadır.

HPV o kadar yaygındır ki, cinsel olarak aktif olan hemen hemen herkes, HPV aşısı yaptırmazlarsa yaşamlarında bir süre de olsa HPV virüsü taşıyabilir.

HPV ile ilgili sağlık sorunları arasında genital siğiller ve rahim ağzı kanseri bulunur.

Genital siğiller: HPV aşıları yapılmadan önce, her yıl yaklaşık 340.000 ila 360.000 kadın ve erkek, HPV’nin neden olduğu genital siğillerden etkilenmiştir. Ayrıca, ABD’de cinsel olarak aktif olan her 100 yetişkinden herhangi birinin herhangi bir zamanda genital siğilleri bulunmaktadır.

Rahim ağzı kanseri: Her yıl ABD’de yaşayan yaklaşık 12.000 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulur. 4.000’den fazla kadına tarama ve tedavi ile bile vakalar ölümle sonuçlanır.

İnsanlarda meydana gelen HPV’nin neden olduğu başka durumlar ve kanserler de var. Her yıl yaklaşık 19.400 kadın ve 12.100 erkek, HPV’nin neden olduğu kanserlerden etkilenmektedir.

Hamileyim. HPV yaptırmak hamileliğimi etkiler mi?

Hamileyseniz ve HPV’niz varsa, genital siğiller görülebilir veya serviksinizde anormal hücre değişiklikleri geliştirebilirsiniz.

Rutin rahim ağzı kanseri taramasıyla anormal hücre değişiklikleri bulunabilir. Hamileyken bile rutin rahim ağzı kanseri taraması yaptırmalısınız.

HPV Virüsünün neden olduğu sağlık sorunları için tedavi edilebilir miyim?

Virüsün kendisi için bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, HPV virüsü kaynaklı sağlık sorunları için tedaviler vardır:

Genital siğiller sağlık kuruluşu veya reçeteli ilaçlar ile tedavi edilebilir. Eğer tedavi edilmezse, gelişir, aynı kalabilir veya boyut veya sayı olarak büyüyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.