Ultimate magazine theme for WordPress.

Gelişim Geriliği Nedir? Tedavisi Var Mı?

0 403

Gelişim geriliği, genel anlamda bebeklik ve çocukluk döneminde kendisini göstermektedir. Çocuğunuzda fark ettiğiniz belirtiler, sizleri erken teşhis için aslında tetikler niteliktedir. Gelişimsel gerilemeler fizyolojik bazı belirtiler gösterse de, bazen psiko-sosyal anlamda da gelişim geriliği gösterebilir. Bunlar; sosyal yaşama dahil olamama, arkadaş edinememe gibi çoğaltılabilir örneklerdir. Peki, çocuğunuzda gelişim geriliği olduğunu nasıl anlarsınız? Bunun belirtileri nelerdir? Gelin, hep beraber yazımıza göz atalım.

1.Gelişim Geriliği ve Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarda görülen gelişim geriliği, zamanında gerçekleştirilemeyen gelişim basamakları olarak nitelendirilebilir. Çocuk bunu zamanında tamamlayamadığı gibi zamanınından çok sonra da gerçekleştirmeye başlayabilir. Eğer her iki aşama da gerçekleşmezse, bu sefer gelişim tamamen durmaya başlar ve mental bozukluk artık kendini daha çok gösterir.

2.Gelişim Geriliği Türleri

Motor gelişim geriliği, Dil ve Konuşma Geriliği (Afazi), Zihinsel Gelişim Geriliği, Kişisel Gelişim Geriliği olmak üzere 4 başlıkta incelenmektedir.

2.1 Motor Gelişim Geriliği

Burada iki tane motor kabiliyet göze çarpmaktadır; kaba ve ince motor kabiliyetleridir. Kaba motor da çocuğun kontrol ettiği davranışlar daha çok yürüme, oturma gibi hareket fiilleridir. Kaba motor da, büyük kas gruplarının daha ön planda olduğu görülmektedir. İnce motor kabiliyetinde de daha çok günlük yaşam aktiviteleri göze çarpar. Bunlar; resim yapma, oyun oynama yani ellerin aktif kullanılmasıdır kısaca. Burada en somut örnek şu şekilde verilebilir; çocuk, oyun oynarken oyuncaklarını tutması gereken şekilde kavrayamıyorsa ve yaşından beklenir şekilde davranış sergilemiyorsa bu durum daha çok önem kazanabilmektedir.

2.2 Dil ve Konuşma Geriliği

Halk arasında ‘afazi’ olarak ta bilinmektedir. Dil ve konuşma becerisinden mahrum çocuklar da kelime üretebilme standardı çok düşüktür ve yaşıtlarına nazaran konuşmaya çok geç başlayabilmektedir. Burada sadece gerilikten de söz etmek yanlış olabilir. Daha geniş çerçevede araştırıldığı zaman, patolojik sorunlar da gün yüzüne çıkabilmektedir.

2.3 Zihinsel(Bilişsel)Gelişim Geriliği

Mental bozukluk, zihinsel ve bilişsel olmak üzere iki alanda kendini gösterebilmektedir. Zihinsel gerilikte, birey problem çözme becerisinden yoksundur ve olaylar arasında bağlantı kurma da ciddi anlamda sorun yaşar. Kavramlar soyut olarak kalır, ötesi imkansıza yakındır.

Bilişsel bozuklukta ise, iletilen kodları anlayamama, sezgisel yetersizliklerdir. iletilmek istenen mesajların bilişsel gerilikte anlaşılması oldukça güçtür. Hatta bazen imkânsız olabilmektedir.

2.4 Kişisel Gelişim Geriliği

Burada daha çok günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremeyen birey görülmektedir. Öz yeterlilik problemiyle iç içe olan kişi, giyinme, yeme ve içme, öz bakım gibi gereksinimlerini bağımsız bir şekilde gerçekleştirmez.

3.Gelişim Geriliği Tedavisi ve Özel Gereksinimli Çocuklara Sahip Ailelerin Yapması Gerekenler

3.1 Ailelerin Sorumlulukları

Gelişim geriliği problemi olan çocukların aileleri, öncelikle durumun ciddiyetinin bilincinde olarak hareket etmelidir. Kaderci anlayış bir yana, erken teşhis için çocuklarının problemlerini doktorları ile paylaşmalıdır ve probleme çözüm odaklı yaklaşmalıdır.

3.2 Tedavi Yöntemleri

Anne ve baba desteği ön planda tutularak tıbbi müdahaleler ile yoğun bir eğitim programı süreci başlatılır. Aile, ev içerisinde bazı değişiklikler yaparak çocuğu için en uygun ortamı yaratmaya çalışmalıdır. Görüldüğü gibi uzman desteği ile programlar düzenlenmekle birlikte ailelere de yoğun bir şekilde sorumluluk verilmiştir. Bütüncül sistem içerisinde, çocuğuyla birlikte ailesi de düşünüldüğü için daha sistemli bir program geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.