Ultimate magazine theme for WordPress.

Geçmişten Günümüze Moda

0 312

İnsanların yeme içme ihtiyacı olduğu gibi giyinmeye de ihtiyacı vardır. Dönem dönem bu ihtiyaç bir serüvene dönüşmüştür. İhtiyaç olmaktan çıkıp tutkuya ve farklı şeylere özenme durumunu getirmiştir.Dünya’da 20’li yıllarda başlayan moda akımı Türkiye’de 50’li yıllara dayanır.Mustafa Kemal Atatürk ile beraber başlayan modern giyim yani kara çarşafın ve şalvarın yerini etek, ceket ve fesin yerini şapka kanunuyla beraber günümüze şapka gelmiştir.

1920’li Yıllarda Giyim

Batılı kadınlar için bir devrim dönemidir.Kadınlar özgürlüğüne kavuşmuş durumdadır.1920’li yıllara Flapper Dönemi de denir.ünlü Flapperler bu dönemde yetişmişlerdir.bu dönemde etek boyları kısalır,saç stilleri değişir ve kadınların da erkeklerin de kendilerine güveni gelir.Giyim her yerde kendini gösterir.

1950’li Yıllarda Giyim

Dünyada kullanılan beli korseli dar ve geniş elbiseler, ülkemizde az da olsa kullanılmaya başlanmış, büyük ve gösterişli şapkalar görücüye çıkmıştır.

1980’li Yıllarda Giyim

Aslında 80’ler modasını anlatmak, yaşamaktan daha zevkli olabilir. Çünkü karmakarışık tarzıyla, frapanlığın tavan yaptığı, renklerin neonlaştığı, giyim kuşamın alabildiğine abuk sabuk bir hale geldiği yıllardan söz ediyoruz. O döneme damgasını vuran bu şekilsizliği yaratan nedenlerin aslında toplumlardaki çeşitli patlamalar olduğunu da biliyoruz. Yine de 80’lere dair iyi bir şeyler arıyoruz, sırf o dönemi yaşayanlara haksızlık etmemek için. Bulamıyoruz… 80’ler modanın bunalım yılları. İyi ki bitti dediğimiz bir bunalım bu!

1990’li Yıllarda Giyim

Ülkemizde vücuda oturan badi ve elbiselerin moda olduğu, 1990’lı yıllarda ayrıca kalın topuklu ayakkabılar ve kalem etekler kullanılmıştır.

2000’li Yıllarda Giyim

2000’li yılların başında popüler olan hip hop şarkılar modayı da etkiledi. Bol jean’ler, eşofmanlar, kapüşonlu sweatshirt’ler, sneaker’lar, bol jean ceketler, büyük zincirler ve bandanalar girdi.

Foto Galeri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.