Ultimate magazine theme for WordPress.

Farkli Zamanlardan Gelen Zamansiz Parçalar: Vintage

0 354

1.Vintage Nedir?

Moda akımları kimi zaman yeni trendlerle, kimi zaman ise geçmişin trendleriyle ortaya çıkmaktadır. Belli bir dönemin ruhunu yansıtan ve bugüne ulaşan parçalar ise vintage olarak tabir edilmektedir. 19. yüzyılda ortaya çıkan vintage giyim tarzı günümüzde de popülaritesini korumaktadır. Vintage kıyafetler ve aksesuarlar çoğunlukla deri, ipek, şifon, zümrüt gibi kaliteli malzemelerden üretilmişlerdir. Geldiği döneme özgü tasarımlardır. Büyük yakalı gömlekler, kruvaze bluzlar, İspanyol paça pantolonlar, puantiyeli elbiseler, vatkalı ceketler, postacı çantalar, en çok bilinen vintage parçalardır. Vintage kavramı retro kavramı ile sık sık karıştırılır. Vintage geçmişe ait olan ve onu yansıtan parçaları ifade ederken, retro kavramı geçmişe ait olandan esinlenerek yeniden üretilen parçaları ifade etmektedir. Örneğin 50’li ve 60’lı yılların kedi gözü gözlükleri günümüzde yeniden üretilen retro parçalardır.

2. Zamanı Yansıtma

Vintage parçaların geldikleri dönemin ruhunu yansıttığından bahsetmiştik. Örneğin; 1940’larda trençkotların moda olmasında II. Dünya Savaşı’nda askerlerin giydiği bir kıyafet olmasının etkisi büyüktü. 1950’lerde kadınların sosyal hayatta ve medyada daha çok yer almasıyla ikonik isimlerin (Marilyn Monroe, Audrey Hepburn) kıyafetleri o dönemin modasına ilham veriyordu. 1960’larda dönemin müzik gruplarının giyim tarzları modaya yön vermiştir. 1950’lerin midi elbiseleri yerini mini elbiselere bırakmıştır ve İsponyal paça pantolonlar ortaya çıkmaya başlamıştır. 1970’lerde yüksek bel İspanyol paça pantolonlar oldukça yaygınlaşmış kadınların için elbise ve eteklerden sonra trend bir parça haline gelmiştir. 1980’lerde ise genç kuşağın tercihleri modanın yönünü belirlemiştir. Canlı renkler ve enerjik tasarımlar ön plana çıkmış, kotlar görünmeye başlanmıştır. 1990’lara gelindiğinde ise kotlar oldukça yaygınlaşmıştır. Deri ceketler, mom jean’ler, beyaz spor ayakkabılar özellikle genç kuşağın yönlendirmesi ile dönemin trendleri haline gelmiştir.

3. Günümüz

Bugün vintage olarak adlandırdığımız parçalar geçtiğimiz 50 yılın ruhunu yansıtan parçalardır. O dönemlerdeki siyasi ve sosyal gelişmeler, ikonlaşmış isimlerin tercihleri modaya yön vermiştir. Günümüzde vintage parçalar satan dükkanlar bulunmaktadır. Saat ve gözlük gibi aksesuarlar çoğunlukla retro iken, trençkotlar, gömlekler, etekler, elbiseler kuru temizlemenin ardından vintage dükkanlardaki yerini almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.