Ultimate magazine theme for WordPress.

Evlenmekten Neden Korkuyorsunuz?

0 289

Evlilik birine bağlanmak ve hayatını onunla devam ettirmek demektir. Bu da aslında peşinden birçok soruyu getirmektedir. Özellikle birine bağlanma korkusu olanlar için oldukça zor bir karardır. Birine bağlanıp hayatına devam etmek, onun sorunuyla ve sıkıntılarıyla ilgilenmek insana daha da fazla stres ekleyebilmektedir. Uzmanlar bu evlilik korkusu için birçok yöntem tavsiye etmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki bu durumu çözebilmek sadece kişinin içinden gelen bir duygudur. Yani kişinin kendisinde çözümlenmelidir.

Başka Birinin Sorumluluğunu Almak

Evlilik artık tekken bir olmaktır. Tek başına düşünmemek hep iki kişi olarak düşünmektir. Tüm yaşamı bu şekilde planlamaktır. Bu yüzden de insanlar başka bir kişinin daha sorumluluğunu almaktadırlar. Sorumluluk almaktan korkan insanlar da evlilikten korkarlar. Başkalarına bağımlı kalmak onlara ağır gelebilir. Bu nedenle de evlilikten hep kaçınırlar.

Terk Edilme Korkusu

Geçmişinde kötü ilişikleri olmuş olan kişilerin aklında hep terk edilme korkusu vardır. Özellikle tekrardan aynı şeyi yaşamamak için temkinli davranırlar. Temkinli davranmak için hep mesafe koyarlar ve bunu aşamazlar bu yüzden de terk edilme korkularından dolayı evlenmekten hep korkarlar.

Sevgi İle Mantığın Çakışması

Sevgi ve mantık evlilik zamanlarında hep çakışırlar. Özellikle kalbin evet dediğine mantığın hayır dediği durumlarda insanlar evlilikleri ile ilgili beklemeye geçerler. İleride ne yapacağız gibi durumlar söz konusu olur ve bu durumlardan dolayı da insanlar evlenmekten korkar.

Aile Faktörü

Evlenen kişiler tek başına değil ailesiyle de evlenir derler. Bu gerçekten de doğru bir kavramdır. Özellikle aile kültürü aynı olmayan kişilerin evliliğinde huzursuzluklar çıkacağından sonucunda boşanmaya bile gidebilmektedir. Günümüzde bu tarz haberlerin çok olmasından dolayı da insanlarda evlilik korkusu artmaktadır.

Gelecek Faktörü

Gelecekteki hedeflerinizi gerçekleştirip gerçekleştirememek kişinin tamimiyle kendisi ile çözmesi gereken bir durumdur. Fakat bu durum ile baş ederken bir de evli olursam ve o da engel olursa diye çeşitli korkular mevcuttur. Özellikle kadınlar için kariyer hedefi yapıp ama aynı zamanda çocukta istemek çok sıkıntılı bir durumdur ve bu durumda bir noktada tercih yapmak gerekir. Bu da evlilik korkusunun oluşmasını sağlayan nedenlerden biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.